Erdogan vstřebává porážku. V čele Ankary a Istanbulu bude opozice

Nedělní komunální volby v Turecku skončily porážkou pro Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který označil výsledky za zlomové. Strana podle něj hodlá respektovat vůli občanů, ačkoliv nedosáhla stanovených cílů.

"Bohužel, nedosáhli jsme výsledků, které jsme chtěli a ve které jsme doufali," řekl Erdogan podle France24 svým příznivcům před stranickým sídlem v Ankaře. "Výsledky voleb otevřeně a sebekriticky zhodnotíme v orgánech naší strany," dodal. 

Předběžné výsledky naznačují, že AKP ztrácela půdu pod nohama po celém Turecku. Opoziční Republikánská lidová strana (CHP) získala nejvíce provincií, přičemž její kandidáti se značným náskokem obhájili primátorské funkce v nejlidnatějším Istanbulu a hlavním městě Ankaře. 

Primátorem Istanbulu, metropole se 16 miliony obyvatel, bude nadále Ekrem Imamoglu z CHP. Získal více než 51 procent hlasů. Největší turecké město je přitom místem, odkud se Erdogan odrazil až do prezidentské funkce. Mezi lety 1994 až 1998 totiž stál v čele Istanbulu. 

Ankaru i po nedělních volbách povede Mansur Yavaš, jehož podpořilo ještě více místních obyvatel. Konkrétně získal přes 70 procent hlasů. Komunálních voleb se zúčastnilo 75 procent oprávněných voličů. Na celonárodní úrovni si nejlépe vedla CHP s 37,6 procenta. AKP volilo o dvě procenta lidí méně. 

Zahraniční média vnímala komunální volby jako test popularity sedmdesátiletého Erdogana v době, kdy se Turci musí vyrovnávat s vysokými životními náklady. AKP neuspěla, ačkoliv měla větší přístup do státních médií, na což poukazovali pozorovatelé. 

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.
Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Více souvisejících

volby v Turecku Recep Tayyip Erdogan Turecko Strana sparvedlnosti a rozvoje (AKP Turecko)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy