Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

"Jeho aura neporazitelnosti se znovu potvrdila, nikdo nemůže popřít, že nejdéle sloužící turecký vůdce je nejvýznamnějším lídrem od dob Mustafy Kemala Atatürka, uctívaného zakladatele postosmanské republiky," napsala agentura AFP s odkazem na prvního tureckého prezidenta, který před 100 lety založil Tureckou republiku. Příznivci Erdogana ho chválí za uvolnění náboženských omezení v oficiálně sekulárním muslimském státě, za ambiciózní infrastrukturními projekty a za posílení postavení Turecka na geopolitické scéně.

"Kritici ho obviňují, že sklouznul k autoritářství, které připomíná osmanské sultány, otřásl základy demokracie a ožebračil miliony lidí kroky, jež jsou v rozporu s konvenčními ekonomickými principy," uvedla AFP. Ve vítězném proslovu po volbách v Ankaře Erdogan slíbil, že udrží nízké úrokové sazby, což podle něj sníží inflaci. Podle mnoha ekonomů je to ale absurdní, protože tradiční ekonomická teorie velí pravý opak.

V zahraniční politice si Erdogan podle serveru Politico udrží "robustní diplomatické a ekonomické vztahy s Moskvou a zůstane kritickým a obtížným spojencem v NATO. Podle Emreho Pekera z analytické společnosti Eurasia Group nakonec Erdoganova vláda ratifikuje vstup Švédska do NATO, pokud jí Spojené státy dovolí nakoupit více stíhaček F-16. Americký prezident Joe Biden i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg už Erdoganovi gratulovali k nedělnímu vítězství s tím, že se těší na spolupráci. Stoltenberg v blahopřejném tweetu zmínil i červencový summit NATO.

Erdogan podle serveru Politico v každých dalších volebních kampaních přitvrdil v nacionalistických a konzervativních názorech. "Jediným vítězem voleb je Turecko," řekl po nedělním hlasování, v němž vyzval k jednotě. Krátce poté už se ale opět pustil do komunity LGBT+, jako by pokračoval v kampani, uvedl server BBC. "Rodina je pro nás svatá," prohlásil mimo jiné. Ve vítězné řeči Erdogan signalizoval, že bude pokračovat ve vládě tvrdé ruky.

"Opoziční lídr vedl kampaň jako milý chlapík, s heslem, že do Turecka znovu vrátí jaro," napsal server BBC s odkazem na poraženého z voleb Kemala Kiliçdaroglua. Po nečekaně velké prohře v prvním kole voleb Kiliçdaroglu přitvrdil tón kampaně. Například ale také řekl, že pošle všechny migranty domů. To mu sice získalo další hlasy nacionalistů, nebylo jich ale dost.

Rovněž Erdogan ale slíbil poslat domů milion syrských uprchlíků, kterých je v Turecku na 3,7 milionu. "Už jsme dobrovolně vrátili téměř 600.000 lidí do bezpečných oblastí v Sýrii. S novým přesidlovacím projektem zajistíme za několik let návrat milionu lidí," řekl Erdogan, kterého aktivisté za lidská práva kritizují za nelegální deportace syrských migrantů do vlasti. Posílá je hlavně na sever Sýrie, kde turecká armáda ovládá s místními povstalci některá území.

Po oznámení výsledků se ulice Ankary, Istanbulu a dalších měst zaplnili lidmi s červenými tureckými vlajkami, klaksony aut Erdoganových příznivců troubily. "Je to vůdce, který se vzepřel celému světu a dal světu lekci," řekla BBC padesátiletá Hatice Duranová. "Tolik ho miluju. Doufám, že Bůh nám ho nevezme. Zemřel bych pro něj," řekl stanici CNN další z Erdoganových příznivců, kteří v Istanbulu v noci sledovali na velkoplošné obrazovce projev prezidenta z jeho paláce v Ankaře.

"Doufám, že bude žít věčně, je mým otcem, dědečkem, strýcem - je moje všechno," prohlásil další Erdoganův volič.

Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko volby v Turecku Recep Tayyip Erdogan Kemal Kiliçdaroglu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy