Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

"Jeho aura neporazitelnosti se znovu potvrdila, nikdo nemůže popřít, že nejdéle sloužící turecký vůdce je nejvýznamnějším lídrem od dob Mustafy Kemala Atatürka, uctívaného zakladatele postosmanské republiky," napsala agentura AFP s odkazem na prvního tureckého prezidenta, který před 100 lety založil Tureckou republiku. Příznivci Erdogana ho chválí za uvolnění náboženských omezení v oficiálně sekulárním muslimském státě, za ambiciózní infrastrukturními projekty a za posílení postavení Turecka na geopolitické scéně.

"Kritici ho obviňují, že sklouznul k autoritářství, které připomíná osmanské sultány, otřásl základy demokracie a ožebračil miliony lidí kroky, jež jsou v rozporu s konvenčními ekonomickými principy," uvedla AFP. Ve vítězném proslovu po volbách v Ankaře Erdogan slíbil, že udrží nízké úrokové sazby, což podle něj sníží inflaci. Podle mnoha ekonomů je to ale absurdní, protože tradiční ekonomická teorie velí pravý opak.

V zahraniční politice si Erdogan podle serveru Politico udrží "robustní diplomatické a ekonomické vztahy s Moskvou a zůstane kritickým a obtížným spojencem v NATO. Podle Emreho Pekera z analytické společnosti Eurasia Group nakonec Erdoganova vláda ratifikuje vstup Švédska do NATO, pokud jí Spojené státy dovolí nakoupit více stíhaček F-16. Americký prezident Joe Biden i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg už Erdoganovi gratulovali k nedělnímu vítězství s tím, že se těší na spolupráci. Stoltenberg v blahopřejném tweetu zmínil i červencový summit NATO.

Erdogan podle serveru Politico v každých dalších volebních kampaních přitvrdil v nacionalistických a konzervativních názorech. "Jediným vítězem voleb je Turecko," řekl po nedělním hlasování, v němž vyzval k jednotě. Krátce poté už se ale opět pustil do komunity LGBT+, jako by pokračoval v kampani, uvedl server BBC. "Rodina je pro nás svatá," prohlásil mimo jiné. Ve vítězné řeči Erdogan signalizoval, že bude pokračovat ve vládě tvrdé ruky.

"Opoziční lídr vedl kampaň jako milý chlapík, s heslem, že do Turecka znovu vrátí jaro," napsal server BBC s odkazem na poraženého z voleb Kemala Kiliçdaroglua. Po nečekaně velké prohře v prvním kole voleb Kiliçdaroglu přitvrdil tón kampaně. Například ale také řekl, že pošle všechny migranty domů. To mu sice získalo další hlasy nacionalistů, nebylo jich ale dost.

Rovněž Erdogan ale slíbil poslat domů milion syrských uprchlíků, kterých je v Turecku na 3,7 milionu. "Už jsme dobrovolně vrátili téměř 600.000 lidí do bezpečných oblastí v Sýrii. S novým přesidlovacím projektem zajistíme za několik let návrat milionu lidí," řekl Erdogan, kterého aktivisté za lidská práva kritizují za nelegální deportace syrských migrantů do vlasti. Posílá je hlavně na sever Sýrie, kde turecká armáda ovládá s místními povstalci některá území.

Po oznámení výsledků se ulice Ankary, Istanbulu a dalších měst zaplnili lidmi s červenými tureckými vlajkami, klaksony aut Erdoganových příznivců troubily. "Je to vůdce, který se vzepřel celému světu a dal světu lekci," řekla BBC padesátiletá Hatice Duranová. "Tolik ho miluju. Doufám, že Bůh nám ho nevezme. Zemřel bych pro něj," řekl stanici CNN další z Erdoganových příznivců, kteří v Istanbulu v noci sledovali na velkoplošné obrazovce projev prezidenta z jeho paláce v Ankaře.

"Doufám, že bude žít věčně, je mým otcem, dědečkem, strýcem - je moje všechno," prohlásil další Erdoganův volič.

Související

EU Původní zpráva

Zájemců o členství v EU je celá řada. Změny musí podstoupit nejen zájemci, ale i Unie

Rozšiřování Evropské unie je komplikovaný proces, který vyžaduje nejen proměnu zemí se zájmem o členství, nýbrž i samotné unijní politiky. Každá země navíc potřebuje vlastní přístupové podmínky „šité na míru“. Dále rozhoduje iniciativa. Zatímco Ukrajina vyvíjí aktivitu navíc, přístupové rozhovory se Srbskem už několik let stagnují a proces s Tureckem je dlouhodobě na mrtvém bodě.

Více souvisejících

Turecko volby v Turecku Recep Tayyip Erdogan Kemal Kiliçdaroglu

Aktuálně se děje

před 48 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy