Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Sečteny jsou podle tureckých médií téměř všechny hlasy, přičemž prezident má 52,1 procenta a jeho opoziční vyzyvatel Kemal Kilicdaroglu 47,9 procenta. Ústřední volební komise ale zatím zveřejnila jen průběžná data po sečtení 75,4 procenta. Tehdy vedl Erdogan poměrem 53,4:46,6.

Turecký prezident již vystoupil a poděkoval voličům. "Každý jeden člen národa nám opět předal zodpovědnost za vládu nad Tureckem na dalších pět let. Když Bůh dá, vaši důvěru si zasloužíme," poznamenal podle deníku Guardian.

První kolo vyhrál Erdogan se 49,5 procenta hlasů, vyzyvatel Kiliçdaroglu získal 44,9 procenta hlasů. Třetím v pořadí byl Sinan Ogan, který dostal 5,2 procenta hlasů a mezi prvním a druhým kolem podpořil úřadujícího prezidenta. K volbám přišlo před čtrnácti dny 87 procent lidí, podobná účast se čekala také dnes. 

Erdogan dnes odevzdal hlas v jedné istanbulské škole a podle AP připomněl, že druhé kolo se koná poprvé v turecké historii. Zároveň ocenil zájem voličů o hlasování. "Modlím se k Bohu, aby volby byly prospěšné pro naši zemi a národ," poznamenal.

Čtyřiasedmdesátiletý Kilicdaroglu odvolil ve stejnou chvíli a postěžoval si na složité okolnosti, které provázejí prezidentské volby, konkrétně zmínil pomluvy. "Věřím ve zdravý rozum lidí. Demokracie přijde, svoboda přijde, lidé budou moci chodit po ulicích a svobodně kritizovat politiky," nechal se slyšet. 

Kilicdaroglu ve snaze oslovit nacionalisticky laděné voliče zostřil v uplynulých dnech rétoriku. Lidem slíbil, že pokud bude zvolen, pošle domů miliony uprchlíků. Také odmítl jakákoliv případná mírová jednání s militantními Kurdy. 

Související

Více souvisejících

Turecko volby v Turecku Recep Tayyip Erdogan Kemal Kiliçdaroglu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy