EU chce dát stovky miliard eur na modernizaci energetických sítí

Evropská komise plánuje dát přes 580 miliard eur (více než 14 bilionů korun) na opravu a modernizaci energetických sítí v členských zemí EU. Ty by následně měly být schopné pojmout předpokládaný příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na plán upozornila agentura Reuters

Komise chce vizi urychlení investic do energetické transformace představit v příštím týdnu. Prostředky mají jít hlavně na zlepšení přeshraničních propojení, aby se zlepšila integrace energie z obnovitelných zdrojů na moři. Plán počítá i s novými nástroji financování, zapojit by se měla Evropská investiční banka (EIB). 

Podle dokumentu stojí před evropskou energetickou sítí nové a náročné úkoly. "Bude muset uspokojit rostoucí poptávku spojenou s čistou mobilitou, vytápěním a chlazením, elektrifikací průmyslu a nastartováním výroby zeleného vodíku," píše se v textu. 

Sítě budou v dalších letech čelit velkému tlaku kvůli zavádění obnovitelných zdrojů. Větrné a solární elektrárny přitom dosahují nejvyšších kapacit v různých denních a ročních obdobích. Proto je třeba mít více tzv. chytrých sítí s úložištěmi energie, například bateriemi. 

Sítě se podle návrhu musí přizpůsobit decentralizovanějšímu, digitalizovanějšímu a flexibilnějšímu systému. Komise plánuje ve spolupráci s regulátory vypracování doporučení a pokynů pro celoevropskou opravu sítí. Průmyslové subjekty již varovaly, že z elektrických sítí se stává úzké hrdlo pro poskytování čisté energie kvůli nedostatečné rychlosti modernizace. 

Související

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) Energetika Elektřina

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Aktualizováno před 32 minutami

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Protesty zemědělců pokračují. Hranice se Slovenskem je místy neprůjezdná

Zemědělci dnes zastavili provoz v Hodoníně na hraničním přechodu na Slovensku. Kolem 9:00 začaly pomalu jedoucí stroje komplikovat příjezd do Hodonína, a asi o půl hodiny později zcela zastavily na hranicích, čímž vytvořili kolonu, kterou nebylo možné projet. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy