Bratislava - Slovenský exprezident Ivan Gašparovič během svého funkčního období odmítl do funkce generálního prokurátora jmenovat Jozefa Čentéše. Ústavní soud dnes rozhodl, že tím došlo k porušení práva a Čentéšovi přiznal odškodné 60 tisíc eur (1,66 milionu Kč).
Čentéš se navzdory tomu šéfem prokuratury patrně nestane, protože nynější vláda premiéra Roberta Fica na tento post loni prosadila Jaromíra Čižnára. "Důležitější je pro mě to, že poprvé ústavní soud konstatoval porušení práv fyzické osoby ze strany prezidenta," reagoval Čentéš.
Do čela prokuratury Čentéše v roce 2011 zvolil parlament za předchozí vlády premiérky Ivety Radičové. Prezident Gašparovič, jemuž funkční období skončilo letos v červnu, jej ale po dlouhém otálení odmítl jmenovat. Zdůvodnil to kontroverzními okolnostmi volby. Tu provázely třenice uvnitř tehdejší vládní koalice a dosud nepotvrzená podezření o kupování hlasů.
Nynější vládní strana Směr-sociální demokracie, která má ve sněmovně většinu, loni v parlamentu zvolila generálním prokurátorem Čižnára. Gašparovič, který netajil blízké vztahy s Ficovou stranou, Čižnára následně jmenoval do funkce.
Premiér v reakci na dnešní verdikt ústavních soudců řekl, že rozhodnutí respektuje a že v otázce generálního prokurátora "nevidí cestu zpět". Opozice už vyzvala Čižnára, aby odstoupil z čela prokuratury.
Související
Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný
Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince
Aktuálně se děje
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
včera
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
včera
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
včera
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
včera
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
včera
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
20. srpna 2026 21:57
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
20. srpna 2026 21:00
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
Již 29 let uplyne na konci srpna od tragického úmrtí britské princezny Diany při dopravní nehodě ve francouzské Paříži. Navzdory tomu stále prahnou novináři po informacích o události, která otřásla celým světem. Bratr zesnulé Diany se nyní rozhodl prolomit mlčení.
Zdroj: Lucie Podzimková