Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Samostatné Slovensko vzniklo rozdělením společného státu 1. ledna 1993, ale první prezident se ujal mandátu až 2. března. Bezvládí pak následovalo ještě mezi 3. březnem a 14. červnem 1999. To už po konci pětiletky Michala Kováče, který se přitom hlavou státu ani neměl stát.

Původně byl totiž oficiálním kandidátem HZDS Roman Kováč, který však nezískal dostatečnou podporu. Prezidentem se stal nakonec jeho jmenovec, jehož pět let ve funkci poznamenaly časté a opakující se spory s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem. Známá je především kauza únosu Kováčova syna, přičemž Mečiar později pachatele amnestoval. 

Po několika neúspěšných pokusech o výběr Kováčova nástupce se Slovensko rozloučilo s nepřímou volbou a nahradilo ji přímou. Jejím prvním vítězem se stal Rudolf Schuster, který zahájil politickou kariéru už za dob komunistického režimu, kdy byl v 80. letech primátorem Košic. Tím byl opět i mezi lety 1994 až 1999, kdy se přesunul do role prezidenta. Mandát se sice po pěti letech pokusil obhájit, ale skončil až čtvrtý v prvním kole.

Obhajoba se za více než tři desítky let podařila pouze Schusterovu nástupci. Ivan Gašparovič úspěšně kandidoval v roce 2004 i o pět let později. Druhý mandát dokončil v roce 2014, kdy ho nahradil Andrej Kiska. Podnikatel uspěl v ostře sledované volbě proti tehdejšímu i současnému premiérovi Robertu Ficovi. V prvním kole sice prohrál, v druhém ale zvítězil se ziskem více než 59 procent hlasů.

Kiska se rozhodl znovu nekandidovat na prezidenta, přičemž ho nahradila jediná žena, která se dosud na Slovensku stala prezidentkou. Zuzana Čaputová vyhrála obě kola volby, přičemž v tom druhém porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Zemi pomohla provést krizovými okamžiky, ať už šlo o pandemii covidu-19 či začátek ruské invaze na sousední Ukrajinu. Loni v červnu oznámila, že podruhé kandidovat nebude. Zdůvodnila to nedostatkem sil.

Čaputovou nahrazuje ve funkci Peter Pellegrini, který na jaře získal v druhém kole prezidentské volby přes 53 procent hlasů a oproti prvnímu kolu porazil svého vyzyvatele Ivana Korčoka, bývalého ministra zahraničí. 

Související

Více souvisejících

Slovensko Zuzana Čaputová Peter Pellegrini Rudolf Schuster Ivan Gašparovič Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 52 minutami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy