Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Samostatné Slovensko vzniklo rozdělením společného státu 1. ledna 1993, ale první prezident se ujal mandátu až 2. března. Bezvládí pak následovalo ještě mezi 3. březnem a 14. červnem 1999. To už po konci pětiletky Michala Kováče, který se přitom hlavou státu ani neměl stát.

Původně byl totiž oficiálním kandidátem HZDS Roman Kováč, který však nezískal dostatečnou podporu. Prezidentem se stal nakonec jeho jmenovec, jehož pět let ve funkci poznamenaly časté a opakující se spory s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem. Známá je především kauza únosu Kováčova syna, přičemž Mečiar později pachatele amnestoval. 

Po několika neúspěšných pokusech o výběr Kováčova nástupce se Slovensko rozloučilo s nepřímou volbou a nahradilo ji přímou. Jejím prvním vítězem se stal Rudolf Schuster, který zahájil politickou kariéru už za dob komunistického režimu, kdy byl v 80. letech primátorem Košic. Tím byl opět i mezi lety 1994 až 1999, kdy se přesunul do role prezidenta. Mandát se sice po pěti letech pokusil obhájit, ale skončil až čtvrtý v prvním kole.

Obhajoba se za více než tři desítky let podařila pouze Schusterovu nástupci. Ivan Gašparovič úspěšně kandidoval v roce 2004 i o pět let později. Druhý mandát dokončil v roce 2014, kdy ho nahradil Andrej Kiska. Podnikatel uspěl v ostře sledované volbě proti tehdejšímu i současnému premiérovi Robertu Ficovi. V prvním kole sice prohrál, v druhém ale zvítězil se ziskem více než 59 procent hlasů.

Kiska se rozhodl znovu nekandidovat na prezidenta, přičemž ho nahradila jediná žena, která se dosud na Slovensku stala prezidentkou. Zuzana Čaputová vyhrála obě kola volby, přičemž v tom druhém porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Zemi pomohla provést krizovými okamžiky, ať už šlo o pandemii covidu-19 či začátek ruské invaze na sousední Ukrajinu. Loni v červnu oznámila, že podruhé kandidovat nebude. Zdůvodnila to nedostatkem sil.

Čaputovou nahrazuje ve funkci Peter Pellegrini, který na jaře získal v druhém kole prezidentské volby přes 53 procent hlasů a oproti prvnímu kolu porazil svého vyzyvatele Ivana Korčoka, bývalého ministra zahraničí. 

Související

Více souvisejících

Slovensko Zuzana Čaputová Peter Pellegrini Rudolf Schuster Ivan Gašparovič Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Palestina

Palestina míří ke kolapsu. Vznikne druhá Gaza, varují Norové

Palestinská samospráva by se mohla v nadcházejících měsících rozpadnout, uvedl v pondělí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Důvodem je údajně nedostatek finančních prostředků, pokračující násilí a skutečnost, že půl milionu Palestinců nesmí pracovat v Izraeli, uvedl server CNN.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slováci příkladným srdnatým výkonem a týmovou bojovností udolali Belgii 1:0

V rámci letošního fotbalového Eura v Německu se zrodilo první velké překvapení a postarali se o něj Slováci, když udolali favorizované Belgičany 1:0 zásluhou gólu Ivana Schranze ze 7. minuty po hrubé chybě v belgické obraně. Slovákům navíc vedle srdnatého výkonu a týmové bojovnosti přálo i štěstí, když hned dvě branky Romela Lukaka nebyly uznány po zásahu VARu. Nejprve kvůli ofsajdu, poté kvůli hraní rukou. Na belgické straně byla vidět spousta špatných rozhodnutí v klíčových momentech.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy