Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli.
Zuzana Čaputová (2019-2024)
Současná slovenská prezidentka Čaputová se nyní nachází v konfliktu s vládou Roberta Fica a kvůli únavě z celkové politické situace na Slovensku se rozhodla neobhajovat svou pozici i pro druhé funkční období. Během svého mandátu rozhodně podporovala členství země v Evropské unii a Severoatlantické alianci, zároveň dlouhodobě podporuje ukrajinské úsilí bránit se proti ruské agresi. Loni za ní do Bratislavy přicestoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
První žena coby slovenská hlava státu má například výborné vztahy s českým prezidentem Petrem Pavlem, dokonce se bezprostředně po jeho vítězství v druhém kole prezidentské volby z roku 2023 vydala do vítězného volebního štábu.
Její působení na Bratislavském hradě je spojené s velice nestabilními vládami. Za jejího prezidentování se na pozici premiéra vystřídalo pět mužů: Peter Pellegrini, Igor Matovič, Eduard Heger, Ľudovít Ódor a Robert Fico. Stojí za nimi řada krizí v čele s pandemií onemocnění covid-19 a válkou na Ukrajině.
Andrej Kiska (2014-2019)
Kiska po kariéře projektanta za komunistického režimu roku 1990 odešel do Spojených států, aby pracoval jako prodavač na benzínové pumpě či pomocný pracovník na stavbě. Vrátil se za rok a půl coby spolumajitel obchodní společnosti, která za pár týdnů zkrachovala. Jeho následná kariéra ale byla značně úspěšnější a založil několik společnosti, které poskytovaly finanční služby až jednomu milionu lidí. Roku 2006 založil neziskovou organizaci Dobrý Anjel, kam z vlastních peněz daroval milion eur. O pět let později pomáhal založit Dobrého anděla i v České republice.
Na prezidenta roku 2014 kandidoval coby nezávislý a nestranický kandidát. Důvodem mělo být „rozhořčení, v jakém stavu je naše společnost“ a jak „tradiční politici často zapomínají na problémy skutečných lidí“.
Kiska se během svého působení na pozici hlavu státu například zasazoval o nezávislost Kosova, které Slovensko dodnes vůbec neuznalo. Zároveň podporoval členy LGBT komunity. Jeho vládnutí je spojené s konflikty s tehdejší vládou Roberta Fica. Například s jeho ministrem Robertem Kaliňákem a jeho praktikami nesouhlasil do té míry, že sám Slovensko označil za „mafiánský stát“.
Ivan Gašparovič (2004-2014)
Gašparovič je dosud jediným prezidentem, který Slovensku vládl deset let. Jestli ho někdo dožene, to se dozvíme až roku 2029. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Komenského a právnickému povolání se věnoval i v následujícím životě. Například od roku 1968 na své alma mater přednášel trestní právo. V témže roce vstoupil do Komunistické strany Československa, odtud ho ale jen po půl roce vyloučili.
Mezi lety 1990-1992 byl generálním prokurátorem České a Slovenské federativní republiky. Podílel se také na vzniku samotné slovenské ústavy. Mezi lety 1994-1998 byl předsedou Národní rady SR a mezi březnem a říjnem 1998 byl dokonce pověřen výkonem pravomocí prezidenta. Roku 2002 založil politickou stranu Hnutí za demokracii a po skončení volebního období se vrátil coby pedagog na Právnickou fakultu UK.
Hned ve svých prvních prezidentských volbách roku 2004 v prvním kole podlehl Vladimíru Mečiarovi, v kole druhém ale získal 59,91 % hlasů a stal se slovenským prezidentem. Schytával mimo jiné kritiku za to, že „není prezidentem všech občanů“ – a to z toho důvodu, že ho jeho strana HZD roku 2006 zvolila za čestného předsedu.
Při druhých prezidentských volbách Gašparovič získal v prvním kole 46,7 % hlasů a ve druhém kole porazil Ivetu Radičovou s 55,53 %. Důvěra v něj ale byla už roku 2012 na tragické úrovni – důvěřovalo mu 8 % dotázaných. Za druhé funkční období vůbec nepředložil zprávu o stavu Slovenska, ačkoliv mu tuto povinnost ukládá samotná ústava.
Rudolf Schuster (1999-2004)
Schuster byl mezi lety 1964 a 1990 členem Komunistické strany Slovenska. Mezi lety 1983-1986 působil na postu primátora města Košice a v politice byl velmi aktivní; poté byl předsedou Východoslovenského krajského národního výboru. Po revoluci se stal velvyslancem ČSFR v Kanadě, odkud byl roku 1992 odvolán a začal pracovat na Ministerstvu zahraničních věcí. Dále mezi lety 1994-1999 opět působil jako primátor Košic.
Panuje podezření, že jeho období na postu primátora Košic město zadlužilo natolik, že muselo vstoupit do ozdravného režimu, protože neuhrazovalo závazky po lhůtě splatnosti. Finanční experti varovali, že ještě čtyři roky po Schusterově odchodu byla situace velice vážná.
Od roku 1998 měl mandát v Národní radě SR a v témže roce se stal spoluzakladatelem Strany občanského porozumění. Ta ho nominovala na kandidáta do prezidentských voleb, které byly v roce 1999 poprvé přímé. Coby slovenská hlava státu působil pět let a v roce 2004 při obhajobě postu neuspěl.
Michal Kováč (1993-1998)
Michal Kováč roku 1993 kandidoval za politické hnutí Vladimíra Mečiara, po volbách ale přislíbil, že bude prezidentem všech občanů. Do politiky vstoupil hned po revoluci roku 1989 coby poslanec federálního parlamentu, kdy se stal ministrem financí. Před revolucí dlouho působil v bankovnictví, kde to dotáhl z řadového zaměstnance Státní banky československé až na ředitele londýnské pobočky Živnostenské banky.
Roku 1992 se aktivně podílel na přípravě budoucího dvoustátního uspořádání. Byl autorem myšlenky česko-slovenské unie, která měla vycházet z myšlenky dualismu, ale česká strana tuto myšlenku nepřijala. Následně do zániku ČSFR zastával funkci předsedy dvoukomorového parlamentu.
Do prezidentské volby byl nasazen Mečiarovou stranou HZDS až na druhý pokus poté, co jeho jmenovec Roman Kováč neuspěl. Dne 15. února 1993 už neměl protikandidáta a slovenský parlament ho skutečně zvolil.
Byl to právě Kováč, kdo do slovenské politiky vnesl otázku prezidentských pravomocí. Nesouhlasil s tehdejším šéfem diplomacie Milanem Kňažkem – a nevěděl, zda z ústavy vyplývá, zda musí souhlasit s návrhem premiéra na ministra nebo pouze „může“. Zbytek jeho mandátu se nesl ve jménu sporů s premiérem Mečiarem, který ho obviňoval z toho, že „z prezidentského úřadu vzniká centrum opozice“.
Michal Kováč zemřel v roce 2016 na selhání srdce v pokročilém věku 86 let.
Související
Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ
Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana
prezidentské volby na Slovensku 2024 , Prezident SR , Slovensko , Zuzana Čaputová , Andrej Kiska , Ivan Gašparovič , Michal Kováč , Rudolf Schuster
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák