Londýn - Jak informuje BBC, britky snad budou od roku 2016 poprvé v historii britské armády moci sloužit v bojových jednotkách pěchoty. Časy se mění, už nepřevládá názor, že ženy nemají dostatečnou urputnost v boji.
Příslušnice britské armády nyní mohou působit v první linii, ale ne v ozbrojených jednotkách, jejichž úkolem je vyhledat a zabíjet nepřítele. To podle BBC znamená, že ženy nesmějí sloužit v pěchotě či ozbrojených sborech, kde by se mohly dostat do osobních střetů s nepřítelem.
Možnost změnit tuto praxi zvažuje od května tým ministerstva obrany. "Doufám, že další zkoumání našich tréninkových režimů a vybavení umožní, aby ženy mohly dostávat od roku 2016 (v pěchotě) bojové úkoly," řekl ministr obrany Michael Fallon.
Vláda má nyní skutečnou vůli ukončit toto omezení pro ženy, ale ještě se musí posoudit, zda ženy jsou s to zvládnout fyzické požadavky na službu ve vojenské pěchotě, uvedly nejmenované vojenské zdroje stanici BBC.
Již se téměř neobjevují dřívější argumenty, že ženy nemají dostatečnou urputnost pro boj (killer instinct) a že příslušnice slabšího pohlaví mohou narušit soudržnost bojové jednotky. Naopak ale existuje nová obava, že v případě zranění ve službách pěchoty by ženy mohly žádat o nějaké odškodnění.
Související
Další incident: Ruská špionážní loď použila lasery proti pilotům RAF
Andrew ztratí i poslední armádní poctu. Vládě to nařídil král Karel
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
před 58 minutami
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
před 2 hodinami
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
včera
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
včera
Matka odsoudila čin obviněného únosce. Řekla, jak ho vychovávala
včera
Turek má být při hlasování o důvěře ministrem. Hrad určil termín klíčové schůzky
včera
Vánoční předpověď počasí. O svátcích by mohlo sněžit
včera
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
včera
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
včera
Pokud Ukrajina nezíská finance, do jara, začnou drastické škrty, varoval Zelenskyj
včera
Rusové se o víkendu sejdou na Floridě s Trumpovými vyjednavači. Dostanou novou dohodu
včera
Polsko se opevňuje před Ruskem. Na východní hranici staví obranné linie, které se osvědčily na Ukrajině
včera
Jednání o půjčce Ukrajině tříští Evropu. Na povrch vyplouvají staré spory, ve hře je nový plán
včera
V Bruselu začíná summit, který rozhodne o finančním kolapsu Ukrajiny
včera
Ukrajina se musí vzdát, prohlásil ruský diplomat. Zelenskyj naznačil, co bude dál
včera
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D1 na Vysočině. Havaroval i autobus
Vážná nehoda se ve čtvrtek po osmé hodině stala na páteřní české dálnici D1. Na Vysočině se srazilo nejméně osm vozidel, jedním z nich byl autobus. Dálnice musela být v místě události uzavřena.
Zdroj: Jan Hrabě