Brusel - Jednání ministrů financí eurozóny dnes bez úspěchu skončilo poté, co zadlužené Řecko jako absurdní odmítlo návrh závěrů počítající s žádostí Atén o prodloužení záchranného programu.
Podle šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je ale nyní na Řecku, zda tento postup nakonec přijme. Čas na jednání s ostatními 18 zeměmi, používajícími jako platidlo euro, má podle něj do konce tohoto týdne.
"V euroskupině stále je obecný pocit, že nejlepší cestou pro řeckou stranu bude snaha o prodloužení programu," podotkl Dijsselbloem na tiskové konferenci po jednání, které nakonec zkrachovalo výrazně dříve, než se čekal jeho původní závěr.
Atény přitom dávají neustále najevo, že o prodloužení programu, který je v Řecku velmi nepopulární, žádat nehodlají. Ministr financí nové řecké levicové vlády Janis Varufakis mluví místo toho o určitém "překlenovacím řešení", podle Dijsselbloema to však může být jen jiné pojmenování téhož postupu. "Je mi jedno, jak se to jmenuje," poznamenal šéf Euroskupiny.
Pokud nebude nalezena dohoda, stávající program skončí na konci února a reálně se tak přiblíží hrozba řeckého bankrotu. Řecko totiž musí jen o několik týdnů později splatit část svého vysokého dluhu. Protože prodloužení musí schválit parlamenty některých členských zemí, je na jednání málo času i v případě, že se Atény nakonec rozhodnou o prodloužení požádat.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Aktuálně se děje
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
19. června 2026 18:26
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
19. června 2026 17:16
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
19. června 2026 16:01
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák