Vídeň - Po včerejší vážné nehodě autobusu s částí členů České filharmonie (ČF) u Mistelbachu zůstávají dva hudebníci v rakouské nemocnici. Příčina havárie se vyšetřuje, podle policie je na vině mikrospánek.
"V rakouských nemocnicích zůstávají dva filharmonici, ale i ti by se v nejbližší době měli vrátit do Prahy. Jejich stav je podle našich informací stabilizovaný a v dohledné době budou převezeni do České republiky," uvedla mluvší ČF Kateřina Motlová. Jedná se o člena skupiny bicích nástrojů a o tajemníka orchestru.
Zbývající ze skupiny 16 filharmoniků byli po nehodě autobusu z nemocnice propuštěni a během nedělní noci byli dopraveni domů náhradním autobusem, nebo si pro ně přijeli jejich příbuzní.
Část filharmoniků se autobusem vracela z Vídně do Prahy. Mezi těžce zraněnými je i řidič autobusu, kterého museli vyprostit hasiči s pomocí hydraulického záchranného zařízení. Dvanáct lidí se ze zdemolovaného vozidla dostalo vlastními silami.
Na koncertní vystoupení do Vídně se vypravilo 105 filharmoniků, šéfdirigent Jiří Bělohlávek a doprovod. Bez 16 účastníků havárie nyní pokračují na turné do Polska.
Příčina nehody dosud nebyla zjištěna. "Těžce zraněný řidič ještě nemohl být vyslechnut," citovala dnes agentura APA dolnorakouské policejní ředitelství. To také dodalo, že je možné, že šoféra postihla náhlá nevolnost, což podle serveru Kurier.at prý řidič řekl vyšetřovatelům. Další možností je, že nehodu zavinil mikrospánek. List Kronen Zeitung v neděli nevyloučil, že autobus sjel ze silnice kvůli silnému nárazovému větru. To ale policie nyní označila za spekulaci.
Související
Vážná nehoda na Znojemsku: Po čelní srážce autobusů jsou desítky zraněných
Vážná nehoda autobusů na Kladensku. Na místě jsou zranění, zasahoval vrtulník
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 1 hodinou
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 1 hodinou
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 2 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 3 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 4 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 5 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 5 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 6 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 7 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 8 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 8 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 9 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg se ocitl pod palbou kritiky kvůli incidentu u břehů aljašského jihovýchodu, kde posádka jeho luxusní jachty údajně odmítla pomoci malé lodi v nouzi. K události došlo v mořské úžině mezi městy Petersburg a Juneau, kde malému člunu došlo palivo a jeho posádka se dostala do nesnází.
Zdroj: Libor Novák