Manchester – Britové si na referendum o členství Velké Británie v Evropské unii podle všeho ještě počkají. Premiér David Cameron dal jasně najevo, že s jeho vyhlášením spěchat nebude.
V rozhovoru pro nedělník The Sunday Telegraph Cameron uvedl, že referendum se zřejmě nebude konat na jaře 2016, jak se někteří domnívali. Premiér slíbil uspořádat referendum do konce roku 2017. Mnozí pozorovatelé předpokládají, že se tak stane příští rok, aby referendum nekolidovalo s již plánovanými volbami v Německu a Francii v roce 2017. Očekávalo se, že sdělí termín referenda na nynějším sjezdu konzervativců.
"Jestliže nedostanu, co chci, pak nic nevylučuji," řekl Cameron televizní stanici BBC na otázku, zda je připraven vést Británii pryč z unie. "Jsem ale přesvědčen, že dostaneme, co chceme," prohlásil podle agentury Reuters na dnešní tiskové konferenci v Manchesteru.
V rozhovoru také zmínil že vyjednávaní o nových podmínkách členství země v EU je „zatraceně těžká práce". Zároveň vyzval konzervativní poslance a všechny své přívržence, aby projevili trpělivost. Je podle něj třeba dát partnerům v EU "spoustu času" na zvážení požadavků britské vlády.
Sám se prý nebojí zvyšující se pravděpodobnosti, že voliči v referendu rozhodnou pro odchod země z unie. Opakoval ale, že to záleží na vstřícnosti evropských partnerů. „Myslím si, že správná odpověď pro Británii je, aby zůstala v reformované Evropské unii. Ale vždy jsem říkal, že pokud nedostaneme, o co žádáme, tak nic nevylučuji a myslím to velmi vážně," zdůraznil podle listu Cameron.
Cameron požaduje, aby EU umožnila Británii snížit příspěvky pro migranty z jiných zemí EU. Rovněž chce, aby Londýn získal možnost zabránit uplatňování pravidel eurozóny, která by mohla poškodit Británii. Ta podle Camerona euro nikdy nepřijme.
Otázka britského členství v EU zastínila při jednání konzervativců jiná oznámení týkající se domácí politiky, napsal Reuters. Cameron se například odmítl znovu zabývat škrty ve státních příspěvcích. Více než tři miliony pracovníků s nízkými příjmy se podle serveru BBC před Vánoci dozví, o kolik peněz kvůli těmto změnám přijdou.
Kromě tématu referenda přišla řeč i na dění v Sýrii. Premiér potvrdil, že hodlá prosazovat v britském parlamentu souhlas s britskými vojenskými akcemi proti Islámskému státu (IS) v Sýrii. Oznámil dále, že v rámci boje proti IS posílí britskou elitní leteckou jednotku SAS (Special Air Service) a nakoupí 20 nových vojenských bezpilotních letadel typu Protectors.
Británie nedávno několikrát zaútočila bezpilotními letouny v Sýrii proti islamistům, kteří se prý chystali na atentáty v Británii. V rámci mezinárodní koalice proti IS a se souhlasu parlamentu ale britské letectvo bombarduje pozice islamistů zatím jen v Iráku.
Související
Britský ministr zahraničí Cameron se stal obětí podvodu. Napálili ho falešným hovorem
Británie se k USA nepřidá. Zákaz prodeje zbraní Izraeli odmítá
David Cameron , referendum , Sýrie
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák