Brusel - Evropská unie se v posledních letech ve spotřebě energií vrátila na úroveň z počátku 90. let. Výrazně se prý zvýšil podíl obnovitelných zdrojů a ve většině členských zemí poklesly emise skleníkových plynů.
Data, která dnes nabídl evropský statistický úřad Eurostat, například ukazují, že v Česku emise v roce 2012 poklesly o 32,7 procenta proti hodnotě roku 1990.
Z celounijního pohledu byly ve stejném roce emise o 17,9 procenta pod úrovní roku 1990. Evropská unie tak zřejmě bez problému splní svůj cíl snížit do roku 2020 emise o 20 procent. Před prosincovou klimatickou konferencí v Paříži si ale EU zadala pro další desetiletí zrychlení tempa v boji proti emisím - další "zastávkou" na cestě má být snížení o 40 procent v roce 2030. Dlouhodobou představou je přitom snížit v polovině století emise CO2 až o 95 procent.
Více skleníkových plynů oproti roku 1990 v roce 2012 produkovala Malta (růst o 56,9 procenta), Kypr (+47,7 procenta), Španělsko (+22,5 pct.), Portugalsko (+14,9 pct.), Irsko (+7,0 pct.), Řecko (+5,7 pct.), Rakousko (+4,0 pct.) a Slovinsko (+2,6 pct.). O více než polovinu emise klesly v trojici pobaltských zemí a Rumunsku.
Emise skleníkových plynů v EU jako celku odpovídaly v roce 2012 celkem skoro 4,7 miliardám tun CO2. Největší podíl na množství mělo Německo (965 milionů tun) následované Velkou Británií (615 milionů tun), Francií (507 milionů tun), Itálií (471 milionů tun), Polskem (401 milionů tun) a Španělskem (354 milionů tun). Celkově těchto šest členských zemí EU produkovalo v roce 2012 okolo 70 procent všech emisí skleníkových plynů v unii.
Související
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
Kolik zaplatíme za ETS II? Povolenky jsou levnější než ekologické škody, vysvětluje ekonomka Nálepová
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
před 1 hodinou
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
před 3 hodinami
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno před 3 hodinami
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
před 4 hodinami
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
před 5 hodinami
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
před 6 hodinami
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
před 6 hodinami
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 7 hodinami
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
před 9 hodinami
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
před 9 hodinami
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
před 10 hodinami
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
před 11 hodinami
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
před 12 hodinami
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
před 13 hodinami
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
před 14 hodinami
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
V Česku bylo zdokumentováno první letošní tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí. Vyskytlo se na Jičínsku, bylo slabé a nezpůsobilo žádné větší škody.
Zdroj: Jan Hrabě