Paříž – Francie se rozhodla bojovat s teroristy tím, že omezí možnosti jejich financování. Ministerstvo financí například plánuje zredukovat dostupnost předplacených bankovních karet, Právě ty hráli roli i v útoku v Paříži.
O plánu Francie informovala agentura AFP s odvoláním na ministra financí Michela Sapina. Předplacené karty umožňují vyzvedávat peníze z bankovních účtů anonymně. Fungují třeba jako předplacené karty mobilních operátorů.
Omezení by se měla dotknout především výše částky, které bude možné jejich pomocí z účtů vybrat. Dosud bylo možné vybrat pomocí karty, která umožňuje opětovné nabití, nanejvýš 2500 eur ročně (asi 68 tisíc Kč) a pomocí jednorázové karty pouze 250 eur (asi 6800 Kč). Jak chce výši sumy ministerstvo omezit, zatím není jasné.
Více pravomocí získá také úřad pro boj s praním špinavých peněz (Tracfin). Podle šéfa Tracfinu Bruna Dallese předplacenými kartami platili teroristé například hotelové pokoje na pařížském předměstí Alfortville. Tracfin by měl podle představ ministerstva financí získat mimo jiné přístup k seznamu tajných služeb, který obsahuje více než 10 tisíc jmen. Asi polovina z nich jsou údajně radikální islamisté nebo lidé, kteří jsou nějakým způsobem v kontaktu s teroristickými skupinami.
Související
Deset let od masakru v Bataclanu: Jak teroristické útoky změnily Francii?
Deset let po útocích v Paříži: Teroristická hrozba ve Francii se mění a radikalizovaní jedinci jsou stále mladší
Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) , Francie , bankomaty
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák