Londýn - Pokud by britští voliči v referendu rozhodli o odchodu z Evropské unie, vláda zajistí plynulý odchod.
V rozhovoru na stanici BBC na to dnes upozornil britský premiér David Cameron, který zároveň vyslovil názor, že by nicméně toto rozhodnutí občanů nepovažoval za "správnou odpověď". Naopak vyjádřil naději, že Britové podpoří setrvání země v EU, pokud se mu podaří vyjednat lepší podmínky britského členství, zejména volnější vztah Londýna s unijními institucemi.
Cameron se tak vyjádřil po čtvrtečním zveřejnění výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, podle kterého většina Britů změnila svůj názor na EU a v referendu, které se má konat do konce roku 2017, by opuštění unie podpořila.
"Britská veřejnost rozhodne. Musíme vyhovět tomuto rozhodnutí, ať již bude jakékoli," řekl Cameron. Na otázku, zda vláda vypracovává pohotovostní plán pro případný odchod z EU, Cameron řekl, že má plány pro sjednání nové dohody s EU a pro referendum. Pomáhá mu v tom státní správa. Pokud v tomto směru neuspěje, vznikne prý nová situace.
Související
Britský ministr zahraničí Cameron se stal obětí podvodu. Napálili ho falešným hovorem
Británie se k USA nepřidá. Zákaz prodeje zbraní Izraeli odmítá
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
před 1 hodinou
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
před 3 hodinami
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 3 hodinami
Norský král Harald V. zemřel
před 4 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 7 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
Návrat do školních lavic s sebou přinese i postupné ochlazování a déšť. Teploty se z tropických třicítek, které nás čekají v závěru tohoto týdne, ochladí až na 21 stupňů.
Zdroj: Libor Novák