Budapešť - Uprchlická krize tvrdě dopadá na řadu zemí Evropy. S přívalem migrantů bojuje i Maďarsko, jehož hranice v loňském roce překročilo 414 000 ilegálních migrantů.
V roce 2015 dorazil do Evropy více než milion migrantů. Informovala o tom v prosinci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) s tím, že oproti loňskému roku vzrostl celkový počet migrantů přicházejících do Evropy téměř čtyřnásobně. Zhruba polovina z nich, přesněji 414 000, překročila v uplynulém roce hranice Maďarska.
Ředitelka Úřadu pro přistěhovalectví a občanství (BaH) Zsuzsanna Véghová v souvislosti s tímto číslem uvedla, že Maďarsko bylo během uplynulého roku vystaveno dosud nevídanému imigračnímu tlaku.
Podotkla, že BaH na mezinárodních fórech už dříve upozorňoval na význam balkánské cesty a jeho roli v ilegální migraci, vedení Evropské unie to ale prý tehdy nevnímalo jako vážné riziko.
Maďarsko se v otázce migrační krize dlouhodobě netají svým kritickým postojem vůči Evropské unii. Ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó v prohlášení, které zveřejnil jeho resort, odmítl evropskou "politiku korektnosti", která podle něj charakterizovala Evropu v uplynulém roce a její postoj k migrační krizi.
Tato "nekorektní" politika podle jeho slov nemluví o tom, co každý vidí, ale zamlčuje skutečnost a kritizuje ty, co říkají pravdu, podotkl šéf resortu Szijjártó.
"Maďarsko od začátku říká, co si myslí. Ukázalo, že kritika Maďarska byla neopodstatněná a že jedinou cestou je maďarská cesta. Ohroženým migrantům musíme pomoci v tom, aby se mohli vrátit ke svému původnímu životu ve své rodné vlasti, a ne jim poskytnout nový evropský život, "píše šéf maďarské diplomacie.
Související
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
před 51 minutami
Hamás pod tíhou katastrofální humanitární situace schválil Trumpův plán na odzbrojení
před 1 hodinou
Rada míru dosáhla historické dohody s Hamásem, tvrdí Trump. Z Blízkého východu přichází jiné zprávy
před 3 hodinami
Počasí: O víkendu extrémní vedra poleví, tropy ale zůstanou
včera
Proč Evropu spalují nejničivější požáry novodobé historie? Na vině jsou klimatické změny a vlny veder
včera
Nevídaný krok. UEFA hrozí bojkotem všech turnajů pořádaných FIFA
včera
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
včera
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
včera
Armáda byla připravena ruskou raketu sestřelit, prohlásil Tusk
včera
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
včera
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
včera
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
včera
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
včera
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
včera
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
včera
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
včera
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
včera
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
včera
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
včera
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
Během nočního masivního útoku na Ukrajinu narušila vzdušný prostor Polska, které je členem Severoatlantické aliance, ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101. O události informoval ukraińský ministr zahraničí Andrij Sybiha s tím, že jde o další jednoznačný důkaz krizové situace. Šéf ukrajinské diplomacie na sociální síti X zdůraznil, že posílení protivzdušné obrany jeho země je v současnosti zcela klíčové pro bezpečnost celého euroatlantického společenství.
Zdroj: Libor Novák