Mnichov - Deník Oberbayerisches Volksblatt se dnes ve svém komentáři věnuje návštěvě Bohuslava Sobotky v Bavorsku. Jednání s Horstem Seehoferem bylo prý ve znamení uvolněnosti a dokonce zábavy.
Komentář nese titulek Nezvykle normální host. "Občas je i toto zpráva: Mezi Bavorskem a Českem panují nyní takřka normální vztahy," uvedl list.
"Před desítkou kamer následovala půlhodina vřelých diplomatických laskavostí a i u běženecké otázky působili předseda CSU (Seehofer) a socialista (Sobotka) dojmem, že mezi jejich postojem neprojde ani vlas," míní Oberbayerisches Volksblatt.
Deník připomněl, že někdejší bavorský premiér Edmund Stoiber se s ohledem na Němce vyhnané a vysídlené z někdejšího Československa pečlivě Praze vyhýbal, což ale před pěti lety právě Seehofer změnil, když se jako první předseda vlády této spolkové země do české metropole vydal. Odsunutím do pozadí sporu o dekrety prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě museli Němci opustit Československo, sleduje Seehofer politiku, která míří vpřed a nikoli zpět.
"Se stejným porozuměním pro reálnou politiku jel nyní za (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem či (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem. Rozdíl je ale ten, že v případě Česka Seehoferovu cestu sotva někdo kritizuje," napsal Oberbayerisches Volksblatt s tím, že vztahy mezi Mnichovem a Prahou jsou lepší než kdykoli v minulosti.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Horst Seehofer , Německo
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
před 1 hodinou
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
před 2 hodinami
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
před 2 hodinami
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
před 3 hodinami
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
před 4 hodinami
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
před 5 hodinami
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
před 5 hodinami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 5 hodinami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 6 hodinami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 7 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 13 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 14 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
Návštěva amerického viceprezidenta J. D. Vance v Budapešti nabrala na obrátkách, když se ostře vymezil proti evropským institucím. Během tiskové konference v úřadu maďarského premiéra Vance prohlásil, že skutečné vměšování do maďarské politiky nepřichází z Washingtonu, ale z Bruselu. Podle něj se unijní „byrokraté“ snaží potlačit maďarský lid jen proto, že nemají v oblibě lídra, který se za své občany dokáže postavit.
Zdroj: Libor Novák