KOMENTÁŘ | Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 

Akademicky vzato, v normálním světě normálních lidí je slib řečový akt, při němž jedna osoba ujišťuje druhou (druhé), že v budoucnosti něco udělá nebo naopak neudělá. Vzájemný slib tvoří dohodu, formálněji smlouvu. Nejde o nic jiného, než o performativní výpověď, která zakládá skutečnost nějakého závazku. Tedy alespoň teoreticky, v praxi je to obvykle jinak, jak nás nakonec poučí i lidová moudrost vtělená do výše zmíněného přísloví. 

Jenomže kromě normálního světa existuje i svět politických kampaní. Je plný zářivých barev a budoucnosti, která je krásná. Svěží. Plná báječných věcí, realizovaných nápadů, fungujících a přátelských institucí, totiž světem, ve kterém my nedoháníme ty před námi, ale naopak se stáváme lídry v čemkoli si zamaneme. 

A když jste v politice, občas prostě máte tu smůlu, že vám ty vaše řeči lidi uvěří. A zvolí vás. A pak – nejde to jinak, to je zákon přírody – přijde střet s realitou, která je o dost šedivější, ušpiněnější a složitější, než jste si kdy mysleli.

Dáme si modelový příklad.  

„Zastavíme katastrofální zadlužování naší země, a to bez zvyšování daní“, dušoval se Petr Fiala na podzim roku 2021 v horké fázi předvolební kampaně. Po vyhraných volbách se stejný slib objevil i v programovém prohlášení vlády, kde konstatuje, že „cesta ke stabilitě je v reformě výdajů státu a efektivním nakládání s penězi, nikoliv ve zvyšování daňové zátěže.“ Lídr koalice Spolu mluvil před volbami i o tom, že „zakopaný pes je na výdajové straně rozpočtu. Jsme připraveni každý rok ušetřit 100 miliard korun.“

Zkraje roku 2023 zní stejný člověk o dost jinak: „„Znamená to velmi odpovědně zvážit, co můžeme udělat na příjmové straně státního rozpočtu, velmi odpovědně zvážit, co můžeme udělat na výdajové stránce státního rozpočtu.“

No prostě se zas jednou ukazuje, jak už řekl v květnu 2003 tehdejší premiér Sobotka: „Sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.“ A měl recht on, stejně jako má pravdu dnes Fiala, že tupě netrvá na předvolebních slibech v současné situaci. 

Proč? Důchody, sociální dávky a splátky státních dluhů stojí stát výrazně víc než loni. Zadlužujeme se brutálním tempem. I kvůli velmi vysoké inflaci. Ta automaticky tyto výdaje prudce zvedá a vláda s tím prostě musí něco udělat. A to něco znamená posílit i tu příjmovou část rozpočtu, slibům navzdory.

Jasně, je to nepopulární krok, za který schytají svoje ze všech stran.  

Budou se zvyšovat některé daně, to nepochybně. Budou se škrtat přebujelé národní dotace, což je krok správným směrem. Zvažují se zmrazení některých platů státních zaměstnanců, snižování úřednických míst. 

A já mám za to, že tato vláda, na rozdíl té před ní, se alespoň pokouší o cosi jako rozpočtovou odpovědnost a že bychom jí, navzdory předvolebním slibům, měli držet palce, protože se nás pokouší ochránit před nárazem do dluhové zdi. Nikdo jiný to za ni neudělá. A podívám-li se na současnou opozici, je jasné že ta by současnou situaci jen vylepšila dupnutím na plyn a krasojízdou ke státnímu bankrotu. 

Docela často čtu, třeba na Twitteru, pláč nad tím, jak tahle vláda není pravicová, že jí kdekdo volil kvůli slibům a že je neplní a tak. K tomu jen tolik - vnímat svět čistě optikou levicové, pravicové, nebo jakékoli jiné ideologie je prostě stupidní. Tvářit se, že předvolební sliby jsou beze změny aplikovatelné na změněnou situaci, je stupidní na kvadrát. 

My tu nehrajeme aktuálně hru na pravici a levici, my se snažíme uhnout z trajektorie řeckého scénáře státního krachu. Kdo to nechce vidět, asi to neuvidí, ale momentálně máme k tomuhle nejlepší možnou vládu. Babiš by s klidem rozhazoval dál, v plné rychlosti to narval do dluhové zdi, řekl sorryjako, sbalil Monike a odjel kempovat na Riviéru.  O Tomiově partě není třeba mluvit vůbec. 

A to je všechno. 

Nikdo jiný tu není. 

Vím, že se vám to – stejně jako mě, nakonec – nelíbí, protože se nás dopady úsporného balíčku tak či tak dotknou. A to je prostě nepříjemné. Ale někdo to udělat musí. A jak se u nás v kraji říká, kdo chce z krávy mléko, musí občas vykydat hnůj. 

Třeba ten po Babišovi, žejo.  

Související

Robert Fico Komentář

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) Vláda ČR veřejné finance Petr Nutil Daně Bohuslav Sobotka Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy