Vídeň - Skandál prvního stupně, řekl dnes rada pro životní prostředí rakouské spolkové země Dolní Rakousy Stephan Pernkopf o prodloužení povolení pro první blok jaderné elektrárny Dukovany.
Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) rozhodl ve středu o prodloužení povolení pro první blok Dukovan na dobu neurčitou.
"Prodloužení (povolení) prvního bloku je skandál prvního stupně. Platnost mu vypršela už v roce 2015, to zamlčeli a utajili," uvedl Pernkopf.
"Je to zaručeně špatný signál po skandálu kolem zmanipulovaných zkušebních kontrol na podzim loňského roku," řekl dále Pernkopf. Upozornil tak na chyby, které se našly v rentgenových snímcích potrubí, jež mají odhalit případné netěsnosti. Kvůli nim přes tři měsíce stály tři ze čtyř bloků Dukovan.
"Provozovatele jaderné elektrárny (v rozhodnutí o prodloužení) vyzvali, aby dodatečně předložil bezpečnostní podklady. To už je skandál sám o sobě a myslím, že jaderná energie prostě není bezpečná," míní Pernkopf. "Tady zkrátka není ani milimetr manévrovacího prostoru, není tu prostor pro přátelské aktivity," dodal.
Už ve čtvrtek rozhodnutí SÚJB kritizoval i rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter. Uvedl, že se kvůli němu obrátí na Evropskou komisi. Podle něj totiž Česko mělo před vydáním povolení provést přeshraniční studii posouzení dopadů na životní prostřední (takzvaná EIA).
Podle Brabce ale Česko legislativa k vypracování nového posudku na životní prostředí nezavazuje. Odmítl také, že by Rupprechterovi sliboval, že ho Praha nechá vypracovat. Svému rakouskému kolegovi je prý připraven celou věc vysvětlit telefonicky nebo i osobně.
Provedení studie dnes vyžadoval také Pernkopf. "Říkám to i proto, že jsme všichni viděli, že se i teroristé snaží destabilizovat jaderné elektrárny. To jsme zažili v Belgii. To v Evropě nechceme, a proto máme jen jedinou možnost: naprostý odklon od jaderné energie," dodal.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž reagoval slovy, že neexistuje žádný předpis, který by provedení EIA vyžadoval.
Rakouská nevládní organizace Global 2000 ve čtvrtek Dukovany označila za jednu z "nejproblematičtějších" elektráren v Evropě.
Související
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 2 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 2 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 4 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
včera
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
včera
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
Ukrajinské bezpilotní letouny, které zasáhly město Nižněkamsk v ruské republice Tatarstán, podle místních úřadů způsobily úmrtí nejméně 13 lidí a zranění dalších 75 osob. Podle webu CNN je o nejničivější útok na ruském území za poslední dva roky. Vzhledem k rozsahu následků si vyžádal okamžitou pozornost regionálních i státních orgánů.
Zdroj: Libor Novák