Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes oznámila, že její vláda vyslovila souhlas se zahájením trestního stíhání satirika Jana Böhmermanna. Ten prý básní zesměšnil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Böhmermann svou kritikou tureckého prezidenta navázal na satirický pořad extra 3 v regionální severoněmecké televizi NDR, v němž už dříve zazněla posměšná píseň na Erdoganův účet. Autoři v ní kritizovali například procesy proti novinářům a turecké útoky na kurdská území. Ankara tehdy reagovala předvoláním německého velvyslance.
Satirik Böhmermann následně ve své básni líčil tureckého prezidenta jako někoho, kdo provozuje sex s ovcemi či kozami, kdo bije dívky a sleduje dětské porno, ale i jako homosexuála. Přirovnal ho rovněž k pověstným Rakušanům Josefu Fritzlovi. Vulgarity na účet turecké hlavy státu a zesměšňování jeho mužství doprovodil kritikou údajného potlačování menšin v Turecku včetně Kurdů či křesťanů.
Za porušení zákona o urážce cizích činitelů v Německu hrozí až tři roky vězení nebo peněžitá pokuta. V případě prokázání nactiutrhání se může odsouzený za mříže dostat až na pět let.
Vláda se shodla, že ještě během tohoto volebního období předloží novelu trestního zákona, která by paragraf o urážce cizích představitelů zrušila, uvedla kancléřka. Platit by měla začít v roce 2018.
Současná podoba zákona vyžaduje, aby o trestní stíhání za urážku představitele cizího státu požádal sám stát, jehož představitel byl uražen. Souhlasit s ním následně musí spolková vláda. Ankara podala příslušnou žádost na počátku týdne.
"Rozhodnutí považuji za chybné. Trestní stíhání satiry kvůli 'urážce majestátu' do moderní demokracie nepatří," uvedl v první reakci na twitteru předseda sociálnědemokratické frakce v německém Spolkovém sněmu Thomas Oppermann. Kritici německé vládě vyčítají, že na Ankaru bere ohled jen kvůli její dohodě s Evropskou unií, která mimo jiné umožňuje vracení migrantů z Řecka do Turecka.
Související
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Angela Merkelová , Jan Böhmermann (satirik) , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
před 2 hodinami
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
před 3 hodinami
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
před 4 hodinami
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 5 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 7 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
Důchodci by mohli od státu dostat finanční injekci. Možnost vyplacení jednorázové částky všem seniorům v budoucnu připustil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle jeho slov po pondělním jednání kabinetu by takový krok mohla vláda učinit kvůli snaze o nápravu jistých historických nespravedlností.
Zdroj: Libor Novák