Kodaň - Dánská ministryně pro integraci Inger Støjbergová si přímo na ulici vyměňovala názory s kolemjdoucími – dvě ženy ji nazvaly „nacistkou" a „fašistkou". Došlo k tomu ve chvíli, kdy politička byla na návštěvě podniků v Nørrebro, v části Kodaně známé svou multikulturní populací.
Støjbergová navštívila tamní sousedství, aby si promluvila s několika majiteli barů v okolí. Ti tvrdí, že jsou jejich podniky ohroženy kvůli tamním mladíkům a anonymnímu vandalismu. Když Støjbergová stála před jedním z barů, přišly dvě mladé Dánky a křičely na ni: „Nacistko!"
Když je ministryně požádala, aby svoje slova zopakovaly, řekly: „Fašistko" a odešly. Uvedla to tamní stanice TV2. Následně Dánky zastavila policie a teď jim hrozí pokuta za porušování pořádku a urážku ministryně.
Další kritiku na hlavu ministryně pro integraci nahrnuli kolemjdoucí – většinou mladíci, kteří nepochází z Dánska. Ti dávali najevo především svou nespokojenost s vládní politikou v oblasti přistěhovalectví.
„Všichni máte příležitost. Potřebujete jen vzdělání, abyste mohli jít dál a najít si práci," řekla Støjbergová davu podle stanice BT. „Jediná věc, která vám pomůže, je začlenit se do dánské společnosti. Nemůžete tady postávat celý den a obtěžovat podnikatele. Měli byste se podle toho chovat," řekla jim.
Podle řady přímých účastníků diskuze však politička reagovala přehnaně. „Byli jsme Inger Støjbergovou napadeni. Vzdělání, zaměstnání, jít něco dělat. My máme vzdělání, jen jsme v tu chvíli relaxovali. Střední školu jsem dokončil loni v létě. Teď mám rok pauzu, abych se mohl rozhodnout, co chci studovat," uvedl mladý muž jménem Ali.
„Můžete sem přijít pokaždé, když dojde k nepatrnému incidentu. To je ta vaše populistická politika. Děláte horu z malého krtince," uvedl druhý mladík, který si přál zůstat v anonymitě.
Støjbergová navštívila Nørrebro, aby se mimo jiné setkala s majitelkou Mucki Baru, jednoho z mnoha barů v této oblasti, který prý zažil výhrůžky a vandalismus ze strany místních mladých lidí - z nichž někteří údajně tvrdili, že oblast spadá pod právo šaría.
Majitelka Mucki baru Birgitte Fischerová uvedla pro list Jyllands-Posten, že jí během otevíracích hodin někdo hodil cihly oknem do baru a že od ní a jejího manžela lidé požadovali peníze za „ochranu". Její slova potvrdil majitel nedaleké kavárny, který uvedl, že do podniku nedávno vstoupili cizinci, kteří hosty vyzvali k odchodu.
„V poslední době přichází mladí muži. Přišli a křičeli, že by všichni hosté měli odejít. Pak křičeli, že místo patří jim a že Nørrebro spadá pod šaríu, takže alkohol je tam zakázán," uvedl majitel kavárny.
Inger Støjbergová ve středu na Facebooku napsala, že Nørrebro „není a nikdy bude" šaría zónou. „Ve skutečnosti máte velké štěstí, že tomu tak není," dodala Støjbergová, směrem k vandalům, „protože jakmile vás policie dopadne, budete mít spravedlivý proces."
Podle kodaňské policie ale není neklidná mládež a vandalství v Nørrebro nový nebo neobvyklý problém, zároveň však prý situace není tak dramatická, jak se tvrdí. Není prý třeba, aby se lidé obávali. „Problém není zdaleka tak vážný, jak to tisk vykresluje," tvrdí vrchní inspektor kodaňské policie Allan Nyring.
„Samozřejmě, že je to vážné pro bary, které jsou cílem útoků, ale máme zde co do činění s malou skupinou nespokojených mladých lidí, kteří se rozhodli jít ven a předvádět se, jakmile začne jaro. K tomuto problému v tomto ročním období dochází často, ale my to řešíme dialogem a potrestáním odpovědných stran, pokud je to nutné," vysvětluje Nyring.
Nyring pro list Jyllands-Posten dodal, že viníky jsou většinou mladí lidé mezi 14 - 16 roky, kteří otravují majitele barů. „Problém je dvojí. V případě vydírání budeme usilovat o odsouzení těch, kteří jsou vinni. V případech obtěžování můžeme často řešit věci prostřednictvím dialogu s rebelantskou mládeží. Je to skupina, kterou dobře známe," řekl Nyring.
Související
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce
před 4 hodinami
Policie stále vyšetřuje požár v Pardubicích. Zadržela dalšího cizince
před 5 hodinami
ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích
před 6 hodinami
Opustil nás doktor inženýr. Prezident Pavel reagoval na Hrabětovo úmrtí
před 7 hodinami
Rulík zhodnotil své poslední MS u národního týmu. Je rád za čtvrtfinále
před 8 hodinami
Trumpovo jméno má být odstraněno z názvu Kennedyho centra, rozhodl soud
před 8 hodinami
Babiš oznámil, že nový zákon o ČT a Českém rozhlase nevznikne
před 9 hodinami
Lebka svaté Zdislavy je zpět v Jablonném. Převzal ji arcibiskup Přibyl
před 10 hodinami
Potvrzeno výstrahou. Meteorologové očekávají bouřky, budou silné
před 11 hodinami
Trump přibral, měl by držet dietu. Lékař popsal zdravotní stav prezidenta
před 12 hodinami
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, tvrdí ruský vůdce Putin
před 12 hodinami
Počasí bude místy bouřlivé. Zesílí vítr, hrozí i krupobití
před 13 hodinami
Kellnerovi se na Aljašce soudí kvůli smrti miliardáře
před 14 hodinami
Trump řešil s poradci Írán a nic neoznámil. Dohoda tak stále není potvrzena
před 15 hodinami
Počasí o víkendu: Tropické teploty podle předpovědi nedorazí
včera
OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu
včera
Putin odmítá zemřít. Boj proti stárnutí se stal hlavní prioritou Kremlu, píše WSJ
včera
Trump se v Bílém domě zavřel do krizové místnosti. Rozhoduje o Íránu
včera
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
Generální tajemník NATO Mark Rutte prohlásil, že aliance je připravena bránit každý palec svého území poté, co ruský dron zasáhl obytný dům v Rumunsku. Incident se odehrál během nočního ruského útoku na sousední Ukrajinu. Šéf aliance označil jednání Moskvy za bezohledné chování, které představuje nebezpečí pro všechny, a vyjádřil plnou podporu napadené členské zemi.
Zdroj: Libor Novák