Řím - Včera se v Itálii konalo první kolo komunálních voleb a média sledovala především výsledky v Římě. Ve klání o křeslo starosty získala nejvíce hlasů kandidátka populistického Hnutí pěti hvězd Virginia Raggiová. Nemá ale nadpoloviční většinu, bude se konat druhé kolo.
Po sečtení 80 procent odevzdaných hlasů má Raggiová podporu 36 procent, Roberto Giachetti z Demokratické strany (PD) premiéra Mattea Renziho 25 procent.
Hnutí pěti hvězd, které postavilo kampaň na kritice korupce, si vedlo dobře také v jiných městech. "Mění se vítr. Jsme svědky historického okamžiku. Římané jsou připraveni obrátit list a já jsem připravena stát se první starostkou a vrátit Římu lesk a krásu, jakou si zaslouží," řekla dnes právnička Raggiová před svými stoupenci.
Až ve druhém kole 19. června se bude rozhodovat o starostech také v Miláně, Neapoli a Turíně.
Výsledky z prvního kola jsou podle Reuters špatnou zprávou pro Renziho, který vsadil svou politickou budoucnost na říjnové referendum o ústavní reformě. Cílem je zajistit Itálii stabilitu a chránit ji před rychlým střídáním vlád. Renzi řekl, že odstoupí, pokud lidé reformu v referendu nepřijmou.
Renzi dnes přiznal, že s výsledkem prvního kola voleb spokojen není, ale na referendum to podle něj nebude mít vliv. "Nevěřím, že je mezi místními volbami a referendem vztah. Nemám obavy," řekl. Nespokojenost PD s výsledkem prvního kola podle něj stranu přinutí k většímu boji ve druhém kole.
Odmítl tvrzení, podle kterého je první kolo pro PD katastrofa. "Neříkám, že je výsledek negativní, protože si to nemyslím. Tým, který chce vyhrát, není šťastný, když nevyhraje všude. Toužím po vítězství a PD je největší evropskou politickou komunitou, v národním měřítku má 35 procent, nad 40 procent v mnoha správních radách. Ten výsledek proto není debakl, ale není dost dobrý," sdělil Renzi.
Reuters řadí Hnutí pěti hvězd ke stranám vymezujícím se proti establishmentu, které se v Evropě objevují od roku 2008. Hnutí se na rozdíl od mnohých těchto formací podařilo překlenout ideologické rozpory. Spíš než na finanční škrty a imigraci se zaměřuje na korupci.
Renzi doufá ve snazší vítězství svého kandidáta v Miláně, kde se o funkci uchází Giuseppe Sala, který úspěšně řídil loňské Expo. V Turíně sice ziskem 42 procent vítězí dosavadní starosta Piero Fassino z PD, ale čeká ho těžké druhé kolo, v němž proti němu stane kandidátka Hnutí pěti hvězd Chiara Appendinová, která má v prvním kole zatím 31 procent.
Související
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
Aktuálně se děje
před 51 minutami
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 2 hodinami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 3 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 4 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 4 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 5 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 7 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 8 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
Americký ministr zahraničí Marco Rubio během ministerského zasedání ve Švédsku oznámil, že nadcházející vrcholná schůzka Severoatlantické aliance v Ankaře bude patřit k nejdůležitějším summitům lídrů v celé historii NATO. Hlavním důvodem je nutnost reagovat na otevřené zklamání prezidenta Donalda Trumpa z toho, jakým způsobem aliance přistoupila k americkým vojenským operacím na Blízkém východě. Podle šéfa americké diplomacie se tento zásadní rozpor nepodaří vyřešit okamžitě, ale bude vyžadovat podrobné jednání na nejvyšší úrovni hlav států za přibližně šest týdnů.
Zdroj: Libor Novák