Bratislava - Krajní pravice na Slovensku dnes začala sbírat podpisy za vypsání referenda o vystoupení země z Evropské unie a NATO.
Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) označuje NATO za zločineckou organizaci a EU za novodobý žalář evropských národů. Zahájení sběru podpisů je podle předsedy strany Mariana Kotleby symbolickým začátkem obnovení suverenity a samostatnosti Slovenska.
"Tuto aktivitu vnímáme nejen jako potřebnou i vzhledem k rozhodnutí Británie, ale i jako prostor pro celospolečenskou diskusi o skutečných výhodách a skutečných nevýhodách členství Slovenské republiky v Evropské unii a v Severoatlantické alianci," řekl novinářům Kotleba.
Strana se rozhodla pro dvě petice, jedna se týká plebiscitu o odchodu země z EU a druhá o vystoupení Slovenska z NATO. Petice, pod které se mezi prvními podepsal Kotleba, LSNS zahájila před budovou slovenského parlamentu.
Pro vypsání referenda musí LSNS na pětimilionovém Slovensku získat alespoň 350.000 podpisů. "Neděláme si iluze. Vnímáme to jako dlouhodobou aktivitu nepochybně přesahující rámec jednoho roku," uvedl Kotleba. Pro platnost referenda je podle slovenské ústavy nutné, aby se jej zúčastnila více než polovina oprávněných voličů.
Související
Banská Bystrica bude mít prezidenta. Jasno je už po prvním kole
PŘEHLEDNĚ: Kdo se uchází o post prezidenta Slovenska?
Marián Kotleba , Slovensko , Slexit
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Bílý dům: Evropské jednotky v Grónsku Trumpův názor nijak nezmění
před 1 hodinou
Sněmovna vyzvala prezidenta, aby jmenoval Turka ministrem. Stanovisko se nemění, opáčil Hrad
před 2 hodinami
USA přesouvají na Blízký východ letadlovou loď. Netanjahu přesvědčil Trumpa, aby neútočil na Írán
před 2 hodinami
Padl první verdikt nad jihokorejským exprezidentem: Jun Sok-jol dostal pět let vězení
před 3 hodinami
Čech vězněný ve Venezuele byl propuštěn, oznámil Macinka. Letí pro něj speciál
před 4 hodinami
Íránský režim nedokáže po brutálním potlačení protestů udržet kontrolu, varuje známý filmař
před 4 hodinami
Trump dostal od Machadové Nobelovku za mír. Výbor pro udílení cen obratem zareagoval
před 5 hodinami
Trump se chystal na "nevyhnutelný" útok na Írán. Proč jej nakonec odvolal?
před 7 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové upozornili na tři jevy
Aktualizováno včera
Sněmovna potvrdila Babišově vládě mandát. Vyslovila jí důvěru
včera
Klempíř připustil zrušení koncesionářských poplatků. Vidí to na příští rok
včera
Jiří Ovčáček figuruje v plánech hnutí ANO. Poslanci ho navrhují do jedné z rad
včera
Wikipedie vznikla před 25 lety. Co o ní (ne)víte?
včera
Počasí v Česku změní ráz. Meteorologové prozradili podrobnosti
včera
Feri si má odsedět i zbytek trestu. V očích soudu se zatím nepolepšil
včera
V Íránu umírají občané Kanady i humanitární pracovníci. G7 hrozí sankcemi
včera
Trump se dnes v Bílém domě setká s Machadovou
včera
Vesmírný štít bez nutnosti anexe? Trump ke své „Zlaté kopuli“ Grónsko nepotřebuje
včera
Prezident Pavel potají dorazil na Ukrajinu
včera
Ukrajina přiznává krizi v armádě: 200 tisíc vojáků dezertovalo, další miliony se vyhýbají odvodu
Nově jmenovaný ukrajinský ministr obrany Mychajlo Fedorov šokoval veřejnost i poslance, když ve středu otevřeně popsal kritický stav lidských zdrojů v tamních ozbrojených silách. Během svého nominačního projevu v parlamentu uvedl, že přibližně 200 tisíc vojáků opustilo své pozice bez povolení a jsou vedeni jako zběhové. Je to vůbec poprvé, kdy vysoký ukrajinský představitel oficiálně potvrdil takto vysoký rozsah dezerce, o kterém se dosud pouze spekulovalo v kuloárech.
Zdroj: Libor Novák