Banská Bystrica bude mít prezidenta. Jasno je už po prvním kole

Peter Pellegrini, Ivan Korčok a Marian Kotleba. Kromě toho, že se dva z nich mohou stále stát slovenským prezidentem, mají ještě jednu věc společnou: všichni tři se narodili v Banské Bystrici. 

Je jisté, že příští slovenský prezident bude pocházet z Banské Bystrice. Dva lídři předvolebních průzkumů Pellegrini a Korčok v sobotním prvním kole potvrdili roli favoritů a postoupili do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny. 

Už podle názvu je jasné, co se v Banské Bystrici v historii dělo. Pro Čecha není slovo „báň“ nijak cizí, znamená „důl“ – a takový byl po vzniku hlavní smysl tohoto středoslovenského města. Na město ji roku 1255 povýšil maďarský král Béla IV.

Historicky byla Banská Bystrica velmi průmyslovým městem. Roku 1495 vznikla Thurzovsko-fuggerovská měďařská společnost. Díky ní se ve městě rozšířily zpracovatelské závody s promyšlenou organizací výroby, hustou sítí skladů a vypracovaným účetnictvím. „Patřily k největším a nejmodernějším raně kapitalistickým podnikům svého druhu v evropském hornictví a hutnictví,“ píše město na svých webových stránkách. Banská Bystrica byla jako jedno z prvních měst na Slovensku vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Právě Banská Bystrica je místo, kde bylo dne 29. srpna 1944 vyhlášeno Slovenské národní povstání, což byl ozbrojený odpor proti nacistické okupaci. Roku 1945 město osvobodily sovětské a rumunské jednotky. Hned po skončení války se město stalo jedním ze tří hospodářsko-správních center Slovenska. 

V moderní historii se Banská Bystrica stala ještě důležitější. „Po zrušení krajů se město rychle přizpůsobilo novým územně-administrativním poměrům a začalo stavět na bankovnictví, školství a turistice. Založením Univerzity Mateja Bela 1. července 1992 se Banská Bystrica stala jedním z center vysokoškolského vzdělávání na Slovensku,“ připomíná město na webu. 

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Banská Bystrica (Slovensko) Ivan Korčok Peter Pellegrini Marián Kotleba Slovensko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy