Banská Bystrica bude mít prezidenta. Jasno je už po prvním kole

Peter Pellegrini, Ivan Korčok a Marian Kotleba. Kromě toho, že se dva z nich mohou stále stát slovenským prezidentem, mají ještě jednu věc společnou: všichni tři se narodili v Banské Bystrici. 

Je jisté, že příští slovenský prezident bude pocházet z Banské Bystrice. Dva lídři předvolebních průzkumů Pellegrini a Korčok v sobotním prvním kole potvrdili roli favoritů a postoupili do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny. 

Už podle názvu je jasné, co se v Banské Bystrici v historii dělo. Pro Čecha není slovo „báň“ nijak cizí, znamená „důl“ – a takový byl po vzniku hlavní smysl tohoto středoslovenského města. Na město ji roku 1255 povýšil maďarský král Béla IV.

Historicky byla Banská Bystrica velmi průmyslovým městem. Roku 1495 vznikla Thurzovsko-fuggerovská měďařská společnost. Díky ní se ve městě rozšířily zpracovatelské závody s promyšlenou organizací výroby, hustou sítí skladů a vypracovaným účetnictvím. „Patřily k největším a nejmodernějším raně kapitalistickým podnikům svého druhu v evropském hornictví a hutnictví,“ píše město na svých webových stránkách. Banská Bystrica byla jako jedno z prvních měst na Slovensku vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Právě Banská Bystrica je místo, kde bylo dne 29. srpna 1944 vyhlášeno Slovenské národní povstání, což byl ozbrojený odpor proti nacistické okupaci. Roku 1945 město osvobodily sovětské a rumunské jednotky. Hned po skončení války se město stalo jedním ze tří hospodářsko-správních center Slovenska. 

V moderní historii se Banská Bystrica stala ještě důležitější. „Po zrušení krajů se město rychle přizpůsobilo novým územně-administrativním poměrům a začalo stavět na bankovnictví, školství a turistice. Založením Univerzity Mateja Bela 1. července 1992 se Banská Bystrica stala jedním z center vysokoškolského vzdělávání na Slovensku,“ připomíná město na webu. 

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Banská Bystrica (Slovensko) Ivan Korčok Peter Pellegrini Marián Kotleba Slovensko

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy