Do Evropy za ledvinu. Migranti za cestu přes moře platí orgány

Londýn - Migranti, kteří nemají dost peněz na cestu do Evropy, prodávají své orgány. Egyptští překupníci zneužívají jejich zoufalé situace a lákají je na sex s prostitutkou. Za ten i tučnou odměnu ale chtějí jejich ledvinu.

Cesta přes moře i naděje na lepší život něco stojí. Většina uprchlíků si ale obrovskou částku, kterou převaděči požadují, nemůže dovolit a uchylují se k zoufalým činům. Právě na to spoléhají egyptští zločinci, kteří nelegálně obchodují s orgány.

Šokující zprávu zveřejnil britský odborný časopis zaměřený na kriminologii. Překupníci se s migranty sejdou, nabízí jim tučnou odměnu a sex s prostitutkou před nebo po operaci. "Noc se sexuální pracovnicí používají kuplíři jako velké lákadlo," stojí ve zprávě.

Migranti po odebrání orgánu hledají pomoc v nemocnicích. "I kdyby měl lékař podezření, že byl orgán darován nezákonně, v zemi neexistuje žádná povinnost tuto skutečnost nahlásit příslušným orgánům," uvádí dále zpráva, kterou sestavil profesor britské univerzity Sean Columb.

Psali jsme:
Přerozdělování uprchlíků? Kvóty rozhádaly země EU, dosud ale nefungují
 

Columb strávil v Egyptě několik týdnů, sbíral podklady pro report a mluvil s překupníky i nechtěnými dárci. Někteří lidé jsou podle něj ochotni za ledvinu zaplatit i 100 tisíc dolarů (asi 2,5 milionu korun). Dohody s migranty i kupci orgánů probíhají na veřejných místech - v kavárnách nebo restauracích.

Jedna uprchlice nakonec obchod odmítla, navzdory výhružkám kuplířů. "Tvrdili jí, že už je moc pozdě, aby si to rozmyslela, protože všechna vyšetření i samotná operace už jsou zaplacené. Varovali, že si pro ni přijdou a ledvinu jí vyříznou," píše Columb ve zprávě.

Už dřívější zprávy v médiích uváděly, že afričtí migranti, kteří překupníkům nezaplatí, jsou zabíjeni a pak rozprodáni na orgány. "Egypťani jsou na odejmutí orgánů dobře vybaveni, potom je transportují v termotaškách," vypověděl i zatčený převaděč Nouredin Atta.

Související

Více souvisejících

uprchlíci dárcovství orgánů Egypt

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy