dárcovství orgánů

nemocnice

Na transplantaci čekají dva tisíce Čechů. IKEM chce lépe informovat pozůstalé

Transplantaci orgánů čekají v Česku dva tisíce nemocných, přičemž naději na život či výrazné zkvalitnění jejich života jim dávají především zemřelí dárci. Pro lepší orientaci v dárcovství orgánů vydal Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) informační brožuru pro pozůstalé nazvanou Dar života, která popisuje odběr orgánů či cestu orgánu od příjemce k dárci, vysvětluje legislativu nebo nároky pozůstalých. ČTK o tom dnes informovala mluvčí IKEM Šárka Nevoralová.
Ilustrační fotografie

Napůl člověk, napůl prase? Kontroverzní výzkum slaví úspěch

Washington – Nedostatek dárců pro lidi, kteří nutně potřebují transplantaci některého orgánu, patří k hlavním problémům současné lékařské vědy. Vědci z Kalifornské univerzity v Davidu se proto snaží za použití kmenových buněk vypěstovat lidské orgány v prasatech. Informoval o tom deník The Guardian.
Ilustrační foto

(Ne)chcete po smrti darovat orgány? Návod, jak na to

Praha - Darovat nebo nedarovat po smrti orgány? Otázka, kterou řada Čechů vůbec neřeší a možná by měla. Ze zákona je totiž potenciálním dárcem orgánů a tkání každý z nás, což spousta lidí vůbec netuší.
Ilustrační foto

Letos má ČR rekordní počet zesnulých dárců orgánů

Praha - Rekordní počet 250 zesnulých dárců orgánů zaznamenalo Koordinační středisko transplantací (KST) ke konci letošního roku. V mezinárodním žebříčku si Česko od loňska o jednu příčku polepšilo a je aktuálně na 14. pozici mezi zeměmi světa.
Ilustrační foto

Česko řeší problém: Je málo dárců orgánů. Víte, jak se stanovuje smrt?

Praha - V ČR je málo dárců orgánů, protože nemocnice nemají na platy pracovníků, kteří by je vyhledávali a profesionálně spolupracovali s transplantačními centry jako je to v některých jiných zemích. ČTK to řekla vedoucí lékařka oddělení odběrů orgánů Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Eva Pokorná.
Ilustrační fotografie

Sněmovna podpořila návrh na dárcovství orgánů od cizinců

Praha - Zákonodárci Poslanecké sněmovny odsouhlasili v úterý v prvním čtení zákon, který zvyšuje platy soudcům a ústavním činitelům. Pro poslání novely zákona do rozpočtového výboru hlasovalo 152 poslanců, výbor jej bude muset projednat ve zkrácené lhůtě do 20 dnů.
Darujte své tělo vědeckým účelům

Darujte své tělo vědeckým účelům

Ostrava - Lékařská fakulta Ostravské univerzity sepisuje smlouvy s lidmi, kteří se rozhodnou poskytnout své tělo po smrti pro vědecké účely. Agenturu Mediafax o tom v pátek informovala mluvčí školy Eva Kijonková.

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy