Praha - Rekordní počet 250 zesnulých dárců orgánů zaznamenalo Koordinační středisko transplantací (KST) ke konci letošního roku. V mezinárodním žebříčku si Česko od loňska o jednu příčku polepšilo a je aktuálně na 14. pozici mezi zeměmi světa.
Na růst počtu zesnulých dárců měla podle ředitele KST Miloše Adamce zásadní vliv novela transplantačního zákona z roku 2013, která umožnila poskytnout rodinám zemřelého dárce příspěvek na pohřebné. Rozvíjí se také program na podporu žijících dárců, například tím, že dostávají náhradu ušlé mzdy. Po loňském výrazném růstu žijících dárců se jejich počet stabilizoval a aktuálně jich je registrováno 63.
"Těší nás stále větší zájem veřejnosti o transplantační program, tisíce spokojených pacientů jsou tím nejlepším výsledkem našeho snažení," uvedla národní koordinátorka orgánových a tkáňových transplantací Lucie Baudyšová.
Jednou z cest, jak počty dárců navýšit, je podle Adamce vyškolení a financování dárcovských konzultantů. Jsou to pracovníci v nemocnicích, kteří upozorní na možného dárce orgánů, spolupracují s ošetřujícím lékařem a zajišťují nutná vyšetření pro potřeby transplantace.
Další možností je vyplácení tzv. explantačních poplatků, jež motivují nemocnice k dárcovství. Je to ale finančně náročné a postup není zakotven v zákonech. KST se proto soustřeďuje na vzdělávání a medializaci dárcovství mezi odborníky i laiky.
Koordinátoři KST, kteří mají nepřetržitou službu, přijímají informace o potencionálních dárcích z regionálních transplantačních center. Přijímané výzvy jsou posléze zpracovány. Orgány jsou dle národní čekací listiny a alokačních algoritmů nabídnuty do příslušných transplantačních center konkrétním čekatelům. Z důvodu většího počtu čekatelů na ledviny, než v případě ostatních orgánů, je alokace ledvin prováděna pomocí počítačového programu, který pracuje s přesně definovanými algoritmy.
Letos v listopadu byla například provedena ojedinělá kombinovaná transplantace srdce a plic, v prosinci unikátní transplantace pěti orgánů u jednoho pacienta, který také vůbec poprvé v ČR dostal nové tenké střevo.
Čekací doba výrazně závisí na tom, zda je k dispozici vhodný dárce. U žijících dárců lze transplantaci časově uzpůsobit. U kadaverózních (zemřelých) dárců je doba čekání různá a může se velice lišit (od několika málo dnů až po několik let), je nemožné ji předem odhadnout. Čekací listina není 'fronta', kde by člověk přišel na řadu, ale spíše seznam čekatelů, ze kterého je podle daných pravidel vybírán nejvhodnější příjemce pro orgán, který je 'k dispozici' - kritériem není jen doba čekání, ale i medicínská kritéria jako například krevní skupina, naléhavost transplantace, imunologické parametry (u ledvin), váhový poměr mezi dárcem a příjemcem (u ostatních orgánů), informuje kst.cz.
Související
Nová játra do dvou týdnů. V Číně odebírají orgány lidem zaživa
Šestiletý chlapec si přál darovat orgány. Po pádu z okna se mu přání vyplnilo
dárcovství orgánů , transplantace
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek