transplantace

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.
Lékaři

První pacient, kterému lékaři v Česku před 25 lety transplantovali plíce, hrál na klarinet

První pacient, kterému lékaři v ČR před 25 lety transplantovali plíce, hrál podle lékaře Pavla Pafka ve volném čase na klarinet. Po operaci přežil šest let, řekl dnes v rozhovoru s ČTK. Čeští lékaři se náročnou operaci jezdili učit do Vídně. Pafko vzpomíná, že pro český zdravotnický systém byla tehdy celá akce o polovinu levnější než v Rakousku. Materiální náklady byly podobné, zásadní rozdíl byl podle něj v platech personálu. Ani za 25 let se jej podle Pafka nepodařilo dohnat.
Nemocnice Motol, ilustrační foto

V transplantacích plic patří Motol mezi šest největších center Evropy

V transplantacích plic patří pražská Fakultní nemocnice (FN) Motol mezi šest největších center v Evropě, lékaři v Motole operují i pacienty ze Slovenska. V rozhovoru s ČTK to uvedl přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Robert Lischke. Loni poprvé bylo těchto náročných operací více než padesát, od začátku transplantačního programu před 25 lety dostalo plíce od dárce orgánů téměř 600 pacientů.
Lékaři v USA transplantovali pacientovi srdce geneticky modifikovaného prasete.

Pacientovi zachránilo život srdce geneticky modifikovaného prasete

Srdce z geneticky modifikovaného prasete transplantovali američtí lékaři pacientovi, aby mu zachránili život. O vysoce experimentální operaci, která se odehrála v pátek ve fakultní nemocnici v americkém městě Baltimore ve státu Maryland a trvala osm hodin, dnes informovaly list The New York Times (NYT) a agentura AP. Nemocnice dnes, tři dny po zákroku, uvedla, že se pacient cítí dobře.
Lékaři

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil covid-19. Další žena na orgán čeká, dva se operace nedočkali. Radiožurnálu to dnes řekl vedoucí tamního programu transplantací plic Robert Lischke. Ročně se v Česku transplantovalo před epidemií kolem 800 různých orgánů, některé nemocnice operace omezily.
IKEM

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli epidemii covidu-19 jich sice ubylo, ale méně než v ostatních zemích. Loni bylo v Česku transplantováno podle dat Koordinačního střediska transplantací (KST) 765, v předcházejících šesti letech vždy nad 800.
Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

Lékaři doporučují třetí dávku očkování pro lidi po transplantaci

Lékaři ze čtyř odborných společností doporučili ve společném stanovisku třetí dávku očkování proti covidu-19 pro pacienty po orgánových transplantacích. Lidé v jejich těsné blízkosti by měli být očkovaní. Na twitteru to uvedl předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Vláda chce o třetí dávce vakcíny pro rizikové skupiny rozhodnout do konce srpna.
Lékaři

Transplantací v Česku bylo loni nejméně od roku 2013, i kvůli epidemii koronaviru

Transplantovaných orgánů bylo v ČR loni nejméně od roku 2013, meziročně ubylo sto operací na 765. Nejvíce pacientů dostalo jako v předchozích letech nové ledviny a játra. Vyplývá to ze statistik Koordinačního střediska transplantací, které má od roku 2003 na starosti vedení čekacích listin a koordinací transplantací. O jedenáct méně než před rokem bylo i dárců orgánů, zemřelých bylo 249 a žijících 28.
Očkování, ilustrační fotografie

Očkování by měli dostat všichni pacienti po transplantaci plic

Očkování proti covidu-19 by měli postupně dostat všichni pacienti po transplantaci plic, v Česku je jich zhruba 250. První padesátka dostane vakcínu dnes ve Fakultní nemocnici v Motole. Novinářům to dnes řekli náměstek ředitele Martin Holcát a šéf transplantačního programu Jan Havlín.
Prase, ilustrační foto

Poškozené plíce lze regenerovat za pomoci prasat, zjistili vědci

Transplantace plic je efektivní záchrana pro pacienty v konečném stádiu některých plicních onemocnění. Realita je ovšem taková, že je více lidí trpící plicním onemocněním, kteří potřebují transplantaci, než vhodných plic. Není to kvůli nízkému počtu dárců, ale mnoho potenciálních plic je poškozených. Nový experiment tvrdí, že poškozené plíce lze obnovit pomocí oběhového systému prasete.
nemocnice

IKEM válcuje konkurenci. Loni byl největším transplantačním centrem v Evropě

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) byl loni podle tamních lékařů největším transplantačním centrem v Evropě. Transplantovali tam 540 orgánů 486 pacientům. Zástupci institutu to dnes uvedli na tiskové konferenci. IKEM se podílí na transplantacích v Česku zhruba ze 70 procent. Celkem bylo za loňský rok nemocným voperováno 865 orgánů.
lékaři

Darujete své orgány? Německo zavádí registr. Pravidlo, které platí v ČR, neprošlo

Zvýšit šance na přežití pro zhruba 9000 lidí v Německu, kteří potřebují transplantaci, má zákon, který dnes schválil Spolkový sněm. Počítá s tím, že vznikne registr, v němž budou všichni občané moci přes internet jednoduše stanovit, jestli po smrti darují své orgány. Řešení, které počítalo s tím, že dárci budou automaticky všichni, pokud výslovně nevyjádří nesouhlas, dnes parlamentem neprošlo.
Lékaři

Unikátní operace v IKEM: Lékaři poprvé provedli párovou výměnu ledvin s Izraelem

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelských nemocnic provedli v první polovině prosince první párovou výměnu ledvin mezi oběma zeměmi. Nový orgán při ní získali tři příjemci z Česka a tři z Izraele. Je to poprvé, co se párová výměna uskutečnila s mimoevropskou zemí, řekl na tiskové konferenci ředitel IKEM Michal Stiborek.
nemocnice

Záludná rakovina jater. Patříte do rizikové skupiny?

Pacienti po transplantaci s léky na potlačení imunity mají vyšší riziko nádorů. Nádory jater jsou také jedním z důvodů k transplantaci. Díky spolupráci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) získají větší šanci na vyléčení. Novinářům to řekli zástupci obou nemocnic. Nádorem jater je odhalen zhruba u 900 Čechů za rok.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy