První pacient, kterému lékaři v Česku před 25 lety transplantovali plíce, hrál na klarinet

První pacient, kterému lékaři v ČR před 25 lety transplantovali plíce, hrál podle lékaře Pavla Pafka ve volném čase na klarinet. Po operaci přežil šest let, řekl dnes v rozhovoru s ČTK. Čeští lékaři se náročnou operaci jezdili učit do Vídně. Pafko vzpomíná, že pro český zdravotnický systém byla tehdy celá akce o polovinu levnější než v Rakousku. Materiální náklady byly podobné, zásadní rozdíl byl podle něj v platech personálu. Ani za 25 let se jej podle Pafka nepodařilo dohnat.

Prvním operovaným byl jednačtyřicetiletý Josef Moravec z Nymburka. "Po operaci mi říkal: 'Já jsem se v noci vzbudil a myslel jsem si, že umírám, protože jsem nedýchal'. Protože ti lidé museli věnovat dýchání velké úsilí, věděli, že dýchají a žijí," řekl ČTK. Zda mohl hrát na klarinet i s novými plícemi, ale neví. "Hráči na dechové nástroje mívají po vrcholových sportovcích nejlepší měření dechu," dodal.

Moravec ale podle Pafka trpěl plicní fibrózou. Byl v konečné fázi tohoto zánětlivého onemocnění plicních sklípků, a náhrada plíce tak pro něj byla jediným řešením. "Byl na kyslíku," dodal. Dárcem se stal šestadvacetiletý muž, jehož život nebylo možné po průstřelu hlavy zachránit.

Emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole vzpomíná, že už před 25 lety se řešila i cena operace. Vycházelo se z ceny ve vídeňském centru. "Když se ministerstvo ptalo, jak to zaplatit, tak jsem zavolal do Vídně a zjistil jsem, kolik tam ta transplantace stojí," popsal.

Česká cena ale byla ve výsledku poloviční. "Přitom materiální vstupy do celé transplantace jsme od Vídeňáků okopírovali. Rozdíl je samozřejmě v ohodnocení práce," řekl. Na operaci se podle něj podílí tým zhruba třiceti lidí - od těch, kteří odeberou orgán dárci, přes letecký či silniční převoz po personál u transplantace plic příjemci.

Pafko připomněl, že Česká republika dává proti západním zemím menší podíl hrubého domácího produktu (HDP) na zdravotnictví. Před epidemií covidu-19 to bylo podle OECD necelých osm procent, v roce 2020 tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že byla - díky epidemii - překročena desetiprocentní hranice.

V prvních letech transplantačního programu operovali podle Pafka deset až patnáct lidí za rok. Loni jich bylo poprvé více než padesát a letos do 18. prosince 54. Začátkem příštího roku tak zřejmě bude ve Fakultní nemocnici Motol, která je jediným pracovištěm pro ČR s Slovensko, překonána hranice 600 transplantací plic.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace lékaři operace

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu

Manželka bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, Asma al-Asadová, údajně bojuje s leukémií, což je agresivní forma rakoviny kostní dřeně a krve.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy