První pacient, kterému lékaři v Česku před 25 lety transplantovali plíce, hrál na klarinet

První pacient, kterému lékaři v ČR před 25 lety transplantovali plíce, hrál podle lékaře Pavla Pafka ve volném čase na klarinet. Po operaci přežil šest let, řekl dnes v rozhovoru s ČTK. Čeští lékaři se náročnou operaci jezdili učit do Vídně. Pafko vzpomíná, že pro český zdravotnický systém byla tehdy celá akce o polovinu levnější než v Rakousku. Materiální náklady byly podobné, zásadní rozdíl byl podle něj v platech personálu. Ani za 25 let se jej podle Pafka nepodařilo dohnat.

Prvním operovaným byl jednačtyřicetiletý Josef Moravec z Nymburka. "Po operaci mi říkal: 'Já jsem se v noci vzbudil a myslel jsem si, že umírám, protože jsem nedýchal'. Protože ti lidé museli věnovat dýchání velké úsilí, věděli, že dýchají a žijí," řekl ČTK. Zda mohl hrát na klarinet i s novými plícemi, ale neví. "Hráči na dechové nástroje mívají po vrcholových sportovcích nejlepší měření dechu," dodal.

Moravec ale podle Pafka trpěl plicní fibrózou. Byl v konečné fázi tohoto zánětlivého onemocnění plicních sklípků, a náhrada plíce tak pro něj byla jediným řešením. "Byl na kyslíku," dodal. Dárcem se stal šestadvacetiletý muž, jehož život nebylo možné po průstřelu hlavy zachránit.

Emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole vzpomíná, že už před 25 lety se řešila i cena operace. Vycházelo se z ceny ve vídeňském centru. "Když se ministerstvo ptalo, jak to zaplatit, tak jsem zavolal do Vídně a zjistil jsem, kolik tam ta transplantace stojí," popsal.

Česká cena ale byla ve výsledku poloviční. "Přitom materiální vstupy do celé transplantace jsme od Vídeňáků okopírovali. Rozdíl je samozřejmě v ohodnocení práce," řekl. Na operaci se podle něj podílí tým zhruba třiceti lidí - od těch, kteří odeberou orgán dárci, přes letecký či silniční převoz po personál u transplantace plic příjemci.

Pafko připomněl, že Česká republika dává proti západním zemím menší podíl hrubého domácího produktu (HDP) na zdravotnictví. Před epidemií covidu-19 to bylo podle OECD necelých osm procent, v roce 2020 tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že byla - díky epidemii - překročena desetiprocentní hranice.

V prvních letech transplantačního programu operovali podle Pafka deset až patnáct lidí za rok. Loni jich bylo poprvé více než padesát a letos do 18. prosince 54. Začátkem příštího roku tak zřejmě bude ve Fakultní nemocnici Motol, která je jediným pracovištěm pro ČR s Slovensko, překonána hranice 600 transplantací plic.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace lékaři operace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy