Transplantací v Česku bylo loni nejméně od roku 2013, i kvůli epidemii koronaviru

Transplantovaných orgánů bylo v ČR loni nejméně od roku 2013, meziročně ubylo sto operací na 765. Nejvíce pacientů dostalo jako v předchozích letech nové ledviny a játra. Vyplývá to ze statistik Koordinačního střediska transplantací, které má od roku 2003 na starosti vedení čekacích listin a koordinací transplantací. O jedenáct méně než před rokem bylo i dárců orgánů, zemřelých bylo 249 a žijících 28.

Podle statistik Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze, který je největším transplantačním centrem v zemi, ubylo transplantovaných orgánů o desetinu proti dosud rekordnímu roku 2019. Bylo jich 495. Proti předchozímu roku 2018 to bylo ale jen o 12 méně, informoval dnes IKEM v tiskové zprávě. Naopak více lidem bylo transplantované srdce, 46 operací znamenalo nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Další čtyři srdce operovaná v IKEM dostaly děti v péči Fakultní nemocnice v Motole.

Vůbec nejčastějším transplantovaným orgánem jsou ledviny, darují je zemřelí i živí dárci. V roce 2019 bylo ledvin transplantovaných 510, loni 443. Ve Fakultní nemocnici v Motole transplantovali loni pětatřiceti pacientům plíce. S tímto orgánem transplantovaným žije zhruba 250 lidí. Už před koncem loňského roku začali první z nich v Motole očkovat vakcínou proti covidu-19. Podle šéfa tamního transplantačního programu Jana Havlína patří mezi nejohroženější skupiny zejména proto, že po přijetí nového orgánu musí užívat léky potlačující imunitu.

Přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. @OViklicky, CSc. odpovídá na nejčastější otázky pacientů Transplantcentra IKEM k vakcíně proti COVID-19. Je vakcína bezpečná? Není imunosuprese problém? Neohrozí očkování transplantovaný orgán? Více zde: https://t.co/ADhLGt6Tmv.

— IKEM (@ikemcz) January 6, 2021

Počty operací ovlivnil i koronavirus. "Existence transplantační medicíny je fakticky plně závislá na aktivitě lékařů oboru anesteziologie a intenzivní medicína. Jejich nasazení v době probíhající nákazy covid-19 v České republice bylo extrémní a mimořádné," uvedl Vladimír Černý, předseda společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který v době epidemie řídí kapacity nemocnic a v listopadu se stal náměstkem ministra zdravotnictví.

Transplantační centra jsou závislá na ostatních nemocnicích, jejich lékaři pracující v intenzivní péči dárce vytipovávají. Podle odborníkům z IKEM ani v koronavirové epidemii na transplantační program nezapomínali. K transplantacím v IKEM doporučili 131 dárců.

"Museli jsme čelit nejen nemoci samotné, ale i novým výzvám v podobě změn v provozu jednotlivých pracovišť, výpadku personálu, ať již kvůli nákaze nebo i uzavřeným školám, školkám a nutnosti rodičů zůstat doma, nebo velmi častým změnám v opatřeních, která reagovala na měnící se situaci v ČR," uvedl k tomu ředitel IKEM Michal Stiborek.

Transplantacím se věnuje pražský Institut klinické a experimentální medicíny a Fakultní nemocnice v Motole, dále fakultní nemocnice v Brně, Hradci Králové, Plzni, Ostravě a Olomouci. V každém transplantačním centru je čtyřiaadvacetihodinová pohotovost transplantačních koordinátorek, které celý proces odběrů organizačně zajišťují. Prioritou je co nejvíce zkrátit dobu přenosu orgánu k příjemci. U srdce musí být obnoven krevní oběh maximálně do čtyř hodin, u jater do 12 hodin, u ledvin do 24 hodin.

Většina zemřelých dárců je po mozkové smrti způsobené většinou spontánním krvácením do mozku, dále nedostatečným okysličením mozku, cévními mozkovými příhodami nebo poraněním mozku při nehodách. Potenciálními dárci jsou také pacienti, kterým se zastavilo srdce.

Související

Více souvisejících

ikem transplantace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) operace pacienti Zdravotnictví nemocnice Motol nemocnice zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy