Poškozené plíce lze regenerovat za pomoci prasat, zjistili vědci

Transplantace plic je efektivní záchrana pro pacienty v konečném stádiu některých plicních onemocnění. Realita je ovšem taková, že je více lidí trpící plicním onemocněním, kteří potřebují transplantaci, než vhodných plic. Není to kvůli nízkému počtu dárců, ale mnoho potenciálních plic je poškozených. Nový experiment tvrdí, že poškozené plíce lze obnovit pomocí oběhového systému prasete.

Podle stávajících kritérií je nutno odmítnout až 80 % dárcovských plic, protože nejsou vhodnými kandidáty pro transplantaci. Proto byla v posledních letech vyvinuta metoda ex-vivo plicní perfuze (EVLP). Odebraný orgán je uchováván mimo organismus, kde může být vyšetřován, a dokonce i léčen před transplantací. Časové okno je však poněkud omezené. Plíce mohou být takto uchovávány po dobu až osmi hodin, ale tento krátký časový úsek plicím neumožňuje nastartovat biologické opravné funkce.

Stejný princip jako u EVLP využili vědci v experimentální studii připojením plic na oběhový systém živého prasete. „Poskytnutí biologických mechanismů nám umožnilo více času k obnově poškozených plic, které podle současných kritérií nešli zachránit,“ uvedli hlavní autoři experimentu Ahmed Hozain a biomedicínský inženýr John O'Neill z Columbia University.

Podle Science Alert studie zahrnovala šest odmítnutých dárcovských plic, které kvůli poškození nemohly být transplantovány. U pěti prasat byla potlačena imunita, aby se zabránilo imunitnímu systému napadat připojené plíce. Šesté, kontrolní plíce byly připojeny k praseti s imunitou. Vědci sledovali křížení mezi příslušníky dvou různých druhů po dobu 24 hodin.

Kontrolní plíce vykazovala všechny známky odmítnutí příjemcem jako je zhoršení cirkulace krve, zhoršování funkce dýchacích cest nebo krevní sraženiny. U zbylých pěti vědci uvádějí významné zlepšení životaschopných buněk, zánětlivé reakce či lepší kvalitu tkáně. Vědci na závěr své studie uvedli, že jejich nová metoda by mohla ve spojení s EVLP pomoci obnovit plíce, které EVLP nedokáže zachránit sám.

Aby mohla být metoda klinicky aplikována, vyžadovalo by to prasata lékařského stupně, která by byla vysoce nákladná. „Úpravy xenogenního cirkulačního okruhu by mohli umožnit regeneraci dalších orgánů, včetně jater, srdce, ledvin a končetin,“ konstatovali vědci ve studii a dodali, že tato metoda může vyřešit problém s nedostatkem orgánů tím, že umožní „regeneraci dříve nevhodných dárcovských orgánů“.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum věda Zvířata zdraví transplantace

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 45 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy