Poškozené plíce lze regenerovat za pomoci prasat, zjistili vědci

Transplantace plic je efektivní záchrana pro pacienty v konečném stádiu některých plicních onemocnění. Realita je ovšem taková, že je více lidí trpící plicním onemocněním, kteří potřebují transplantaci, než vhodných plic. Není to kvůli nízkému počtu dárců, ale mnoho potenciálních plic je poškozených. Nový experiment tvrdí, že poškozené plíce lze obnovit pomocí oběhového systému prasete.

Podle stávajících kritérií je nutno odmítnout až 80 % dárcovských plic, protože nejsou vhodnými kandidáty pro transplantaci. Proto byla v posledních letech vyvinuta metoda ex-vivo plicní perfuze (EVLP). Odebraný orgán je uchováván mimo organismus, kde může být vyšetřován, a dokonce i léčen před transplantací. Časové okno je však poněkud omezené. Plíce mohou být takto uchovávány po dobu až osmi hodin, ale tento krátký časový úsek plicím neumožňuje nastartovat biologické opravné funkce.

Stejný princip jako u EVLP využili vědci v experimentální studii připojením plic na oběhový systém živého prasete. „Poskytnutí biologických mechanismů nám umožnilo více času k obnově poškozených plic, které podle současných kritérií nešli zachránit,“ uvedli hlavní autoři experimentu Ahmed Hozain a biomedicínský inženýr John O'Neill z Columbia University.

Podle Science Alert studie zahrnovala šest odmítnutých dárcovských plic, které kvůli poškození nemohly být transplantovány. U pěti prasat byla potlačena imunita, aby se zabránilo imunitnímu systému napadat připojené plíce. Šesté, kontrolní plíce byly připojeny k praseti s imunitou. Vědci sledovali křížení mezi příslušníky dvou různých druhů po dobu 24 hodin.

Kontrolní plíce vykazovala všechny známky odmítnutí příjemcem jako je zhoršení cirkulace krve, zhoršování funkce dýchacích cest nebo krevní sraženiny. U zbylých pěti vědci uvádějí významné zlepšení životaschopných buněk, zánětlivé reakce či lepší kvalitu tkáně. Vědci na závěr své studie uvedli, že jejich nová metoda by mohla ve spojení s EVLP pomoci obnovit plíce, které EVLP nedokáže zachránit sám.

Aby mohla být metoda klinicky aplikována, vyžadovalo by to prasata lékařského stupně, která by byla vysoce nákladná. „Úpravy xenogenního cirkulačního okruhu by mohli umožnit regeneraci dalších orgánů, včetně jater, srdce, ledvin a končetin,“ konstatovali vědci ve studii a dodali, že tato metoda může vyřešit problém s nedostatkem orgánů tím, že umožní „regeneraci dříve nevhodných dárcovských orgánů“.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum věda Zvířata zdraví transplantace

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy