Nová játra do dvou týdnů. V Číně odebírají orgány lidem zaživa

Čínský tribunál složený z nezávislých odborníků potvrdil, že komunistický režim praktikoval odebíraní orgánů vězňům. Perzekuce a následné zabíjení se nevztahuje jen k milionům lidí praktikujících učení Falun Gong, ale také k muslimům.

V čele nezávislého tribunálu mezinárodních právních a lékařských odborníků z Londýna stál Sir Geoffrey Nice. Prohlásil, že primárním zdrojem sběru orgánů, které pak Čína využívá pro svůj mezinárodní byznys transplantací, jsou lidé praktikující Falun Gong. Jedná se o spirituální organizace, kterou Čína zakázala.

Zadržené lidé praktikující Falun Gongu jsou často podrobeni lékařským vyšetřením, aby se určilo zdraví jejich orgánů. Zadržení muslimové hlásí podobné lékařské vyšetření, napsal server New York Post.

Během masového odebírání orgánů jsou vězni často stále naživu, protože orgány jsou potom pro pacienta hodnotnější. "Mnoho lidí zemřelo bezdůvodně nepopsatelně ohavnou smrtí a mnoho dalších může podobným způsobem dál trpět. Žijeme na planetě, kde jsou v současné době u moci nehorázně zlí lidé," řekl Nice.

Čínské nemocnice slibují, že za dva týdny mohou dodat srdce, játra, ledviny a vše odpovídající krevní skupiny. Operace lze naplánovat předem, což naznačuje, že nemocnice přesně vědí, kdy „dárci“ zemřou. Naproti tomu má Amerika vysoce rozvinutý systém dobrovolného dárcovství orgánů a příjemci obvykle musí čekat stovky dní. Čína tato obvinění v roce 2014 odmítla. Přiznala pouze, že odebírala orgány popraveným vězňům a zavázala se k tomu, že s tím přestane.

V Číně se provádí kolem 90 tisíc transplantačních operací ročně. Podle odhadů nezávislého tribunálu bude však konečné číslo ve skutečnosti mnohem vyšší. Některé země prosazují zákon, který zakazuje cestování cizinců do Číny za účelem transplantací, napsal server New York Post.

Čínské vládní agentury a nemocnice nikdy neposkytují čestná čísla, kolik transplantací se provádí v každé nemocnici. Vyšetřovatelé musí vyvodit závěry z důkazů, aby odhadli počet transplantací.

Související

Více souvisejících

Čína transplantace dárcovství orgánů vězení nemocnice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy