Nová játra do dvou týdnů. V Číně odebírají orgány lidem zaživa

Čínský tribunál složený z nezávislých odborníků potvrdil, že komunistický režim praktikoval odebíraní orgánů vězňům. Perzekuce a následné zabíjení se nevztahuje jen k milionům lidí praktikujících učení Falun Gong, ale také k muslimům.

V čele nezávislého tribunálu mezinárodních právních a lékařských odborníků z Londýna stál Sir Geoffrey Nice. Prohlásil, že primárním zdrojem sběru orgánů, které pak Čína využívá pro svůj mezinárodní byznys transplantací, jsou lidé praktikující Falun Gong. Jedná se o spirituální organizace, kterou Čína zakázala.

Zadržené lidé praktikující Falun Gongu jsou často podrobeni lékařským vyšetřením, aby se určilo zdraví jejich orgánů. Zadržení muslimové hlásí podobné lékařské vyšetření, napsal server New York Post.

Během masového odebírání orgánů jsou vězni často stále naživu, protože orgány jsou potom pro pacienta hodnotnější. "Mnoho lidí zemřelo bezdůvodně nepopsatelně ohavnou smrtí a mnoho dalších může podobným způsobem dál trpět. Žijeme na planetě, kde jsou v současné době u moci nehorázně zlí lidé," řekl Nice.

Čínské nemocnice slibují, že za dva týdny mohou dodat srdce, játra, ledviny a vše odpovídající krevní skupiny. Operace lze naplánovat předem, což naznačuje, že nemocnice přesně vědí, kdy „dárci“ zemřou. Naproti tomu má Amerika vysoce rozvinutý systém dobrovolného dárcovství orgánů a příjemci obvykle musí čekat stovky dní. Čína tato obvinění v roce 2014 odmítla. Přiznala pouze, že odebírala orgány popraveným vězňům a zavázala se k tomu, že s tím přestane.

V Číně se provádí kolem 90 tisíc transplantačních operací ročně. Podle odhadů nezávislého tribunálu bude však konečné číslo ve skutečnosti mnohem vyšší. Některé země prosazují zákon, který zakazuje cestování cizinců do Číny za účelem transplantací, napsal server New York Post.

Čínské vládní agentury a nemocnice nikdy neposkytují čestná čísla, kolik transplantací se provádí v každé nemocnici. Vyšetřovatelé musí vyvodit závěry z důkazů, aby odhadli počet transplantací.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína transplantace dárcovství orgánů vězení nemocnice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy