Na transplantaci čekají dva tisíce Čechů. IKEM chce lépe informovat pozůstalé

Transplantaci orgánů čekají v Česku dva tisíce nemocných, přičemž naději na život či výrazné zkvalitnění jejich života jim dávají především zemřelí dárci. Pro lepší orientaci v dárcovství orgánů vydal Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) informační brožuru pro pozůstalé nazvanou Dar života, která popisuje odběr orgánů či cestu orgánu od příjemce k dárci, vysvětluje legislativu nebo nároky pozůstalých. ČTK o tom dnes informovala mluvčí IKEM Šárka Nevoralová.

Nejčastěji pacienti v České republice potřebují transplantaci ledvin a jater, dále srdce, slinivky břišní, plic nebo tenkého střeva. Naději na život těmto pacientům dávají především zemřelí dárci, každý z nich může pomoci až deseti pacientům. "Institut klinické a experimentální medicíny ročně provede odběr orgánů od přibližně 200 dárců. Znamená to, že ročně lékaři z dárcovských nemocnic promlouvají s více než 200 rodinami a blízkými svých pacientů. Informace podávané v těchto chvílích nemusí být úplně srozumitelné, proto IKEM připravil v Česku jedinou informační brožuru s názvem Dar života," uvedla Eva Pokorná z institutu.

Brožura pozůstalým nabídne také i druhý pohled - autentické výpovědi transplantovaných a zachráněných pacientů, kterých každoročně přibývá. Na podporu dárcovského programu má IKEM i multimediální web www.darci.ikem.cz s informacemi pro rodiny dárců orgánů.

Jen loni lékaři v IKEM transplantovali 497 orgánů, které zachránily život nebo ho výrazně zlepšily 458 pacientům. "V České republice se stejně jako ve světě nejčastěji transplantují ledviny, dále pak játra, srdce, slinivka, plíce, tenké střevo a v rámci klinické studie i děloha," poznamenal přednosta Transplantcentra IKEM Ondřej Viklický. Chirurgové loni v institutu transplantovali celkem 252 ledvin, z čehož ve 207 případech to byla ledvina od zemřelého dárce.

Pacienti s postiženými orgány jsou vedeni na čekací listině, dokud se nenajde vhodný dárce. Aktuálně je v Česku na čekací listě 1174 pacientů, z nichž nejvíce pacientů - 804 - čeká na novou ledvinu, dodala Nevoralová.

Česko patří v transplantacích ke světové špičce, počet dárců byl loni v přepočtu na milion obyvatel šestý nejvyšší na světě. Většina zemřelých dárců je po mozkové smrti způsobené většinou spontánním krvácením do mozku, dále nedostatečným okysličením mozku, cévními mozkovými příhodami nebo poraněním mozku při nehodách.

V České republice zákon předpokládá u mrtvého souhlas s darováním. Nesouhlas mohou v Česku vyjádřit i pozůstalí, loni to bylo deset rodin. Lidé se mohou nechat zapsat do speciálního registru, kde je jejich nesouhlas evidován. Zapsáno je asi 1500 lidí.

Související

Více souvisejících

ikem dárcovství orgánů nemocnice

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 14 minutami

před 37 minutami

před 51 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 56 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy