Transplantace zachraňují životy. Pacienti si však někdy počkají

Praha – Transplantace orgánů zachraňují životy mnoha lidí a pro některé jsou jejich jedinou možností. Na transplantaci se ale nějakou dobu čeká a není to zcela jednoduché. Jak přesně ale celý proces funguje?

Pro mnoho nemocných lidí je transplantace jedinou možností, jak žít normální život bez strachu o své zdraví. Různá onemocnění jejich životy omezují v mnoha různých ohledech. Je přitom možné transplantovat velké množství orgánů, od plic přes játra, ledviny a další.

Pravděpodobně nejobvyklejším orgánem, který je transplantovaný, jsou ledviny. „V České republice je okolo 400 transplantací ledvin ročně,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Přemysl Frýda z Koordinačního střediska transplantací.

Transplantace ledvin pomáhají nahradit složitou a časově náročnou dialýzu, která pacienta upoutá na lůžko na několik hodin několikrát týdně. Navíc ledvinu může darovat i živý dárce, protože zdravý člověk může žít s jednou ledvinou. Stejně to funguje například s plícemi, které jsou také párovým orgánem, a s játry, která dorostou.

Jiné orgány mohou pocházet jen z mrtvých dárců. Ze zdravého člověka je možné odebrat sedm orgánů ke transplantaci. „V České republice funguje systém předpokládaného souhlasu. Pokud se během života nezaregistrujete jako člověk, kdo nechce po smrti darovat orgány, můžete být dárcem,“ vysvětlil Frýda. Tento systém funguje na Slovensku, ve Francii či Rakousku.

Druhý systém funguje tak, že se naopak předpokládá nesouhlas a lékaři si musí vyžádat souhlas nebo si vyhledat, zda se člověk registroval jako dárce. Tak to funguje třeba ve Švédsku či v Německu. U nás je však možné, že odeberou orgán i cizinci, pokud není registrován jako někdo, kdo darovat nechce.

Čekací doba na orgán hodně závisí na zdravotním stavu pacienta. „Platí, že přednost má ten, u koho je potřeba akutnější,“ komentoval Frýda. Prý lze těžko posoudit, jak dlouho pacienti čekají, v hodně širokém průměru je to mezi půlrokem a rokem. Záleží na orgánu a dalších faktorech, pokud na tom není pacient zdravotně dobře, může podle Frýdy čekat déle. Ne u všech pacientů je to jednoduché.

Jaroslav Dlabola na transplantaci ledviny čekal deset let. „Měl jsem problémy s játry, takže jsem dlouho transplantovaný být nemohl,“ uvedl pro EuroZprávy.cz s tím, že si prodělal žloutenku typu B. Ta mu jeho cestu komplikovala. „Nakonec jsem ledvinu získal od příbuzné.“

Pro dárcovství je nutná shoda důležitých faktorů, aby se zamezilo odmítnutí orgánu. Proto se často dárci stává rodina. Pro Jaroslava Dlabolu to byla babička. Jindy to je rodič nebo sourozenec. V některých případech daruje orgán dítě rodiči.

Podle statistik Koordinačního střediska transplantací v na začátku srpna na ledvinu čekalo 556 pacientů. V nová játra doufalo 72 lidí a transplantaci plic jich potřebovalo 59. Střediskové statistiky uvádí, že je na čekací listině vždy okolo stovky lidí, kteří jsou v ní zařazeni delší dobu než jeden rok a stále čekají.

Související

Více souvisejících

zdraví transplantace dárcovství orgánů ledviny operace

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy