Transplantace zachraňují životy. Pacienti si však někdy počkají

Praha – Transplantace orgánů zachraňují životy mnoha lidí a pro některé jsou jejich jedinou možností. Na transplantaci se ale nějakou dobu čeká a není to zcela jednoduché. Jak přesně ale celý proces funguje?

Pro mnoho nemocných lidí je transplantace jedinou možností, jak žít normální život bez strachu o své zdraví. Různá onemocnění jejich životy omezují v mnoha různých ohledech. Je přitom možné transplantovat velké množství orgánů, od plic přes játra, ledviny a další.

Pravděpodobně nejobvyklejším orgánem, který je transplantovaný, jsou ledviny. „V České republice je okolo 400 transplantací ledvin ročně,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Přemysl Frýda z Koordinačního střediska transplantací.

Transplantace ledvin pomáhají nahradit složitou a časově náročnou dialýzu, která pacienta upoutá na lůžko na několik hodin několikrát týdně. Navíc ledvinu může darovat i živý dárce, protože zdravý člověk může žít s jednou ledvinou. Stejně to funguje například s plícemi, které jsou také párovým orgánem, a s játry, která dorostou.

Jiné orgány mohou pocházet jen z mrtvých dárců. Ze zdravého člověka je možné odebrat sedm orgánů ke transplantaci. „V České republice funguje systém předpokládaného souhlasu. Pokud se během života nezaregistrujete jako člověk, kdo nechce po smrti darovat orgány, můžete být dárcem,“ vysvětlil Frýda. Tento systém funguje na Slovensku, ve Francii či Rakousku.

Druhý systém funguje tak, že se naopak předpokládá nesouhlas a lékaři si musí vyžádat souhlas nebo si vyhledat, zda se člověk registroval jako dárce. Tak to funguje třeba ve Švédsku či v Německu. U nás je však možné, že odeberou orgán i cizinci, pokud není registrován jako někdo, kdo darovat nechce.

Čekací doba na orgán hodně závisí na zdravotním stavu pacienta. „Platí, že přednost má ten, u koho je potřeba akutnější,“ komentoval Frýda. Prý lze těžko posoudit, jak dlouho pacienti čekají, v hodně širokém průměru je to mezi půlrokem a rokem. Záleží na orgánu a dalších faktorech, pokud na tom není pacient zdravotně dobře, může podle Frýdy čekat déle. Ne u všech pacientů je to jednoduché.

Jaroslav Dlabola na transplantaci ledviny čekal deset let. „Měl jsem problémy s játry, takže jsem dlouho transplantovaný být nemohl,“ uvedl pro EuroZprávy.cz s tím, že si prodělal žloutenku typu B. Ta mu jeho cestu komplikovala. „Nakonec jsem ledvinu získal od příbuzné.“

Pro dárcovství je nutná shoda důležitých faktorů, aby se zamezilo odmítnutí orgánu. Proto se často dárci stává rodina. Pro Jaroslava Dlabolu to byla babička. Jindy to je rodič nebo sourozenec. V některých případech daruje orgán dítě rodiči.

Podle statistik Koordinačního střediska transplantací v na začátku srpna na ledvinu čekalo 556 pacientů. V nová játra doufalo 72 lidí a transplantaci plic jich potřebovalo 59. Střediskové statistiky uvádí, že je na čekací listině vždy okolo stovky lidí, kteří jsou v ní zařazeni delší dobu než jeden rok a stále čekají.

Související

Více souvisejících

zdraví transplantace dárcovství orgánů ledviny operace

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy