Sněmovna podpořila návrh na dárcovství orgánů od cizinců

Praha - Zákonodárci Poslanecké sněmovny odsouhlasili v úterý v prvním čtení zákon, který zvyšuje platy soudcům a ústavním činitelům. Pro poslání novely zákona do rozpočtového výboru hlasovalo 152 poslanců, výbor jej bude muset projednat ve zkrácené lhůtě do 20 dnů.

Zákon putuje do druhého čtení, proti nebyl ani jeden z poslanců. Lhůtu na projednání zkrátili na dvacet dnů. S odměnou za darování orgánu předloha nepočítá, dárci by měli dostat jen kompenzaci za ztrátu příjmu, nebo příspěvek na pohřeb zemřelého dárce.

"Jde o transpozici evropské směrnice, jde nám o dosažení nejvyšší možné jakosti ve všech fázích, převozu i samotné transplantaci. Chceme tak zvýšit dostupnost pro ty, kdo dárcovství potřebují. Řešíme nedostatek orgánů i chyby, které se během praxe objevili. Zatím nelze, aby byly cizinci, který zemře v České republice, odebrány orgány pro dárcovství," vysvětlil vládní novelu za předkladatele ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Na tom, že zákon je pro zemi dobrý a prospěšný, se shodli i poslanci Jiří Paroubek (NS LEV-21) a Jiří Štětina (VV). "Je skoro zbytečné říkat, že zákon je dobrý a země ho potřebuje. Důvod není jen ekonomický," zmínil Štětina. Jeho kolegové souhlasili, proti nebyl nikdo.

Předloha odstraní nerovnost, která nyní mezi občany republiky a dalších zemí Evropské unie fakticky existuje. Pokud totiž cizinec v České republice potřebuje transplantaci, musí být zapsán na českou čekací listinu a dostane orgán od českého dárce. Na čekací listinu je zapsán i občan republiky, který transplantaci potřebuje, orgán od cizince však zatím dostat nemohl.

Novela uvádí i náklady, které by stát měl se zavedením kompenzací a pohřebného. Při pohřebném 5000 korun by stát ročně vydal za v průměru 250 zemřelých 1,25 milionu korun.

Na náhradu výdajů a ušlého zisku v souvislosti s darováním orgánů při průměrném počtu 40 žijících dárců, průměrném měsíčním příjmu 25 tisíc korun a pracovní neschopnosti v průměru šest týdnů by státní rozpočet ročně vydal 620 tisíc korun.

S platností novely se počítá od roku 2013.

Související

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023) Komentář

Nejhorší masová vražda v dějinách ČR bude mít dohru. Přístup k dezinformacím se úplně změní

Čtvrteční tragická událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze může v české společnosti řadu věcí změnit, nemusí ale změnit vůbec nic. Masový vrah, chcete-li terorista, sebral život čtrnácti nevinným lidem, většinou vysokoškolským studentům či pedagogům. Prakticky okamžitě se vyrojily „zaručené zprávy“ o tom, že šlo o ukrajinského studenta, nebo že vláda maskuje své vlastní nekalé jednání. 
Peníze, ilustrační fotografie. Komentář

V Česku jsou zastánci práva na platbu hotovostí. Co (ne)patří do Ústavy?

Možná, že patříte také k tzv. „tvrdým“ zastáncům toho, aby v základní listině České republiky, tedy Ústavě, byla zakotvena třeba nejen ochrana vody, ale i povinnost obchodníků přijímat hotovost. Ani jedno, dle mého názoru, do Ústavy nepatří. Tahle témata totiž přece vůbec nesouvisejí s pravidly výkonu stání moci, ani se zaručením základních lidských práv. Požadavek prosazovat podobné záležitosti do Ústavy spíše připomíná honbu za levnými politickými body a čirý populismus.

Více souvisejících

zákony dárcovství orgánů

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy