(Ne)chcete po smrti darovat orgány? Návod, jak na to

Praha - Darovat nebo nedarovat po smrti orgány? Otázka, kterou řada Čechů vůbec neřeší a možná by měla. Ze zákona je totiž potenciálním dárcem orgánů a tkání každý z nás, což spousta lidí vůbec netuší.

Česká legislativa je nastavená tak, že každý z nás je po své smrti považován za orgánovou banku. Je známým faktem, že orgány jednoho mrtvého člověka mohou zachránit i šest jiných lidí.

I když je myšlenka sama o sobě dobrá, je pochopitelné, že ne každému se zamlouvá představa, že po jeho skonu jeho tělo rozřežou lékaři a rozeberou ho jako auto na náhradní díly.

Z toho důvodu má každý Čech právo s posmrtným odběrem orgánů nesouhlasit a zajistit tak, že jeho tělo zůstane i po skonu stejné jako zaživa. Rodiče dokonce mají možnost zakázat odběr orgánů i svým nezletilým dětem. A to dokonce až po smrti svého milovaného potomka.

Pokud orgány darovat chcete, nemusíte dělat nic, v tom je to snadné. Pokud ovšem nesnesete představu, že budete po smrti rozřezáni, čeká vás trocha byrokracie.

Musíte se totiž zaregistrovat Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů, který spravuje ministerstvo vnitra.

To obnáší vyplnění speciálního formuláře, v němž si dokonce můžete vybrat, jestli třeba chcete darovat srdce, plíce nebo oči nebo naopak chcete zůstat zcela netknutí.

Nesouhlas je samozřejmě možné kdykoliv odvolat. A je také dobré si uvědomit, že ač česká legislativa počítá s naším tichým souhlasem, rozhodně to neznamená, že se na vás lékaři s nabroušenými skalpely vrhnou hned po smrti. Výběr vhodného dárce orgánů je totiž složitý proces.

Související

Více souvisejících

dárcovství orgánů

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy