Jeden dárce orgánů může zachránit život až deseti lidem

Praha - Jeden zemřelý dárce orgánů může zachránit až deset nemocných. Jen letos bylo v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) dárců 108.

Nejčastějšími dárci jsou lidé po nezvratném poškození mozku. V Česku na orgán čekalo k 1. listopadu 1154 lidí, většina na ledvinu. Před budovou IKEM dnes u příležitostí Památky zesnulých dárcům odhalili pietní místo.

Dvě ledviny či dvě plíce pomohou dvěma nemocným. Kvůli nedostatku dárců se často rozdělují na více částí játra. Transplantují se i srdce, slinivka, tenké střevo, děloha nebo Langerhansovy ostrůvky, které jsou částí slinivky produkující hormony.

Počty lidí na čekací listině rostou, už několik let se pohybují kolem tisícovky. Kolem 70 se jich každý rok nového orgánu nedočká. Kvůli nedostatku dárců jsou na ně stále mírnější nároky. Před 20 lety byla většina mezi 19 a 50 lety, nyní je víc než polovina dárců nad 51 let. IKEM loni odebral orgány také 18 dárcům starším 71 let. "I tyto orgány dobře fungují a zajišťují příjemcům mnoho let kvalitního života," řekl přednosta Transplantcentra IKEM Ondřej Viklický.

"Více než polovina případů je spontánní krvácení do mozku. Následují stavy, kdy je mozek nedostatečně okysličen krví jako cévní mozkové příhody a pak poranění mozku při nehodách," uvedla vedoucí oddělení odběru orgánů Eva Pokorná.

Loni bylo v celém Česku podle Koordinačního střediska transplantací provedeno 179 operací s transplantací, nejvíce právě v IKEM. Všech transplantací bylo 808, což je o 15 více než o rok dříve. Orgány byly od 262 zemřelých a 49 žijících dárců. Nejčastěji šlo o transplantace ledvin (458), následovala játra (179), srdce (78) a plíce (42).

Související

Více souvisejících

ikem lékaři dárcovství orgánů

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy