Atény/Sofia - Kontejnery azylového úřadu Evropské unie EASO zapálili dnes migranti při protestu v táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos. Také v utečeneckém táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska se dnes vzbouřilo několik stovek migrantů.
Obyvatelé tábora na ostrově v Egejském moři protestovali proti přeplněnosti azylového zařízení a údajně pomalému tempu vyřizování svých žádostí.V táboře Moria na Lesbu žije asi 5000 migrantů, jeho kapacita je podle AFP ale jen 3500 míst. Celkem je na řeckých ostrovech v Egejském moři asi 15.000 migrantů.
Proti zdlouhavému azylovému procesu protestovalo dnes asi sedmdesát migrantů, především z Pákistánu či Bangladéše. Nejprve na kontejnery úřadu EASO házeli kameny a posléze je zapálili. Zaměstnanci úřadu stihli uprchlický tábor včas opustit. Zranění nikdo neutrpěl, uvedla řecká policie, která zadržela v souvislosti s násilnostmi 22 migrantů.
Po uzavření takzvané balkánské stezky vedoucí přes západní Balkán a Rakousko do Německa na počátku tohoto roku uvízlo v Řecku více než 65.000 migrantů.
V objektu na jihu Bulharska zasáhla policie posílená o oddíly z blízkých měst, informovala zatím bez dalších podrobností média. Zpravodaj agentury BGNES sdělil, že revoltu zahájilo ráno kolem 20 afghánských a asi tři desítky syrských migrantů. Důvodem protestu utečenců je nespokojenost s podmínkami, které v táboře panují, a odhodlání opustit Bulharsko.
Celý tábor v Charmanli je nyní obsazený policií a četnictvem. Posily bezpečnostním silám přijely ze Svilendgradu, Dimitrovgradu a také z Kardžali.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v srpnu obvinil Bulharsko ze systematického porušování lidských práv, kterého se dopouští kriminalizováním migrantů. Kromě jiného poukázal na stížnosti, které se týkají zatlačování migrantů zpět do sousedních zemí nebo fyzického násilí a okrádání, jehož se na migrantech údajně dopouštějí příslušníci bulharských bezpečnostních složek.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Aktuálně se děje
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
včera
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
včera
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
včera
První detektivka vyšla před 185 lety. Vrahem v ní nebyl člověk
včera
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
včera
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
včera
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
včera
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
včera
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
včera
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
včera
Aplikace na ověřování věku stála EU sto milionů. Za dvě minuty byla prolomena
včera
Už nejsou spolehlivý spojenec. Ukrajina definitivně odepsala USA, Zelenskyj zásadně mění rétoriku
včera
EU se raduje. Po odstranění maďarské překážky nic nebrání v masivní půjčce Ukrajině
včera
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
včera
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
včera
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
včera
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
Příští víkend přinese v České republice proměnlivé počasí, které se bude postupně ochlazovat. Zatímco sobota nabídne relativně příjemné teploty a převážně polojasnou oblohu, od neděle se ráz počasí změní a přinese oblačné až zatažené nebe s přeháňkami, které budou ve vyšších polohách sněhové.
Zdroj: Libor Novák