Atény - Americký prezident Barack Obama dnes v Aténám řekl, že mezi ním a jeho nástupcem Donaldem Trumpem nemůže být většího rozdílu. Jejich střídání ve funkci je výsledkem toho, jak má demokracie fungovat.
Během projevu v Aténách, pověstné kolébce demokracie, Obama ubezpečil, že "naše budoucnost bude v pořádku". Zdůraznil přitom důležitost svobodných voleb, a to navzdory tomu, že nevyhraje vždy kandidát té či oné strany.
Podle Obamy patří pro současné demokratické režimy mezi hlavní výzvy převažující nerovnost jak mezi jednotlivými státy, tak uvnitř zemí, které živí pocity nespravedlnosti. Politici musí podle něho reagovat zefektivněním práce státních orgánů a bojem proti korupci, aby obnovili důvěru svých spoluobčanů.
"Lidé musejí vědět, že je někdo poslouchá," prohlásil prezident s tím, že stále více jich má pocit odpojení od svých vlád a institucí. Dodal, že globalizace oživuje skupinové rozdělování a nacionalismus. Snaha ustoupit od globalizace je tak pochopitelná, upozornil Obama.
Americký prezident, který do Řecka přiletěl v úterý a dnes před projevem navštívil aténskou Akropoli, také vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy budou nadále dodržovat své závazky v NATO.
Obama se také věnoval migrační krizi. Řekl, že Řecko přijetím uprchlíků "inspirovalo svět". Podle něj ale tato země nemůže zvládnout problémy s migrací v Evropě sama. "Jen skutečně kolektivní reakce Evropy a světa" se může vypořádat se stovkami tisíc běženců prchajících před násilím na Blízkém východě, uvedl americký prezident.
Dejte milost Manningové, žádají novináři
Chelsea Manningová si odpykává 35letý trest. "Kdyby byl její nepřiměřený trest i nadále vykonáván, bylo by to zbytečné prodlužování jejího trápení," řekl v Berlíně šéf mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christian Mihr, jehož citovala agentura DPA.
Před 11 dny oznámil právní zástupce Manningové, že se jeho klientka minulý měsíc již podruhé pokusila o sebevraždu.
Ještě jako vojín Bradley Manning byla Manningová před změnou pohlaví v roce 2013 odsouzena za to, že serveru WikiLeaks poskytla v letech 2009 a 2010 více než 700.000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Zveřejněné interní materiály naznačují porušování lidských práv a mezinárodního práva ze strany americké armády, soukromých vojenských společností, stejně jako iráckých a afghánských jednotek.
Manningová tvrdí, že vynesla dokumenty proto, že je "advokátka transparentnosti" a chce, aby byl americký lid lépe informován.
Související
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Barack Obama , Řecko , Chelsea Manningová (Manning Bradley, vojín USA)
Aktuálně se děje
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
22. května 2026 19:32
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Zdroj: Jan Hrabě