Londýn - Před půl rokem se Britové v referendu rozhodli pro odchod z EU, byť byl výsledek poměrně těsný. Kolem brexitu je ale stále více otázek než odpovědí. Londýn tvrdí, že samotný proces odchodu z osmadvacítky začne v březnu 2017.
Premiérka Theresa Mayová zdůrazňuje, že rozhodnutí je nezvratné. Může tak dojít na "tvrdý" brexit, kdy se Londýn vzdá jednotného trhu, získá kontrolu nad imigrací, nebude muset přispívat do unijního rozpočtu, ale bude muset dojednat novou obchodní dohodu s EU. Jinak by byla zavedena cla a finanční instituce v City by ztratily nynější snadný přístup na kontinent.
"Měkký" brexit by znamenal kompromis, který by se nějakým způsobem blížil ujednání, jaké má EU třeba s Norskem či Švýcarskem, ale ani v této variantě není jasné, jak by mohla Británie omezit imigraci z EU.
Slovo brexit se stalo synonymem pro "populistická hnutí, která svrhávají unavené staré elity v demokratickém státě", napsaly Financial Times.
Kampaň pro setrvání v EU vsadila na varování před ekonomickými riziky brexitu. Tato taktika však selhala, protože její autoři špatně odhadli náladu veřejnosti. Zejména pokud jde o sílu hněvu nad přílivem přistěhovalců z EU, stejně jako obecněji, pokud jde o odmítnutí politických a obchodních elit, napsal portál Politico.
Psali jsme: Skotsko chce zůstat v EU, ve hře je i nezávislost. Sturgeonová předložila plán Obchodní dohoda mezi EU a Londýnem prý může vznikat až deset let Brexit automaticky znamená i odchod z EHS? V Británii se rozhořel nový sporNaopak odpůrci EU se trefili do těchto nálad heslem Převzít zpět kontrolu, které pro řadu voličů mělo mnohem širší význam než členství v unii. Hlasování bylo odrazem rozdělené země, jejíž obyvatelé nerovnoměrně pociťují výhody a nevýhody globalizace a otevřené ekonomiky. Velkou roli hrály britské listy, které jsou ve většině protievropské.
Voliči dali jasně najevo, že chtějí omezit imigraci z EU, když nyní žije v Británii asi 2,8 milionu lidí z unie, včetně asi 40 tisíc Čechů. Současně by Londýn chtěl mít dál volný přístup na unijní trh se 450 miliony spotřebiteli, ale unie trvá na tom, že jednotný trh a volný pohyb osob nelze oddělovat.
Vnějškově se zatím brexit v Británii příliš neprojevil, kromě mírného vzestupu útoků vůči cizincům nebo třeba poklesu zájmu studentů z EU o britské univerzity.
Související
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 1 hodinou
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 1 hodinou
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 2 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 3 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
včera
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
včera
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
včera
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
včera
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
včera
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
včera
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
včera
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
včera
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
včera
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
Prezident Petr Pavel se obrátil na Ústavní soud s žádostí o předběžné opatření, které by mu umožnilo účast na červencovém summitu NATO v Ankaře ještě předtím, než soud definitivně rozhodne o kompetenční žalobě. Tento krok vyplývá z návrhu zveřejněného v přehledu plenárních věcí na webových stránkách soudu. Případ dostal jako soudce zpravodaj na starosti Pavel Šámal, nicméně verdikt bude vydávat plénum, které tvoří všichni soudci a soudkyně.
Zdroj: Libor Novák