Paříž - Evropská unie je v krizi, ale musí přežít. V rozhovoru s předními evropskými deníky to řekl francouzský prezident François Hollande. Potvrdil také svou podporu pro stávajícího předsedu Evropské rady Donalda Tuska.
Jednotlivé státy se podle něj mohou integrovat odlišnou rychlostí. Za svůj poslední úkol ve funkci ale prezident označil snahu nedopustit vítězství protievropské krajní pravice v nadcházejících prezidentských volbách ve Francii.
Socialistický politik se takto vyjádřil před dnešním neformálním summitem Francie, Německa, Itálie a Španělska, jejichž představitelé budou ve Versailles jednat o budoucnosti EU.
Krajní pravice nebyla za posledních 30 let tak silná, jako je právě teď. Francie jí ale podle prezidenta přesto nepodlehne. "Mou poslední povinností je udělat vše pro to, aby se Francie nemohla nechat přesvědčit takovým (nacionalistickým) projektem," uvedl v deníku Le Monde s odkazem na Národní frontu (FN) Marine Le Penové, která navrhuje vystoupení Francie z eurozóny a eventuálně i z EU.
"Evropa 27 členských zemí už nemůže být jednolitá. Po dlouhou dobu vzbuzovala myšlenka diferencované (integrace) Evropy, Evropy různých rychlostí, velký odpor. Ale dnes je to myšlenka, která se vnucuje. Jinak Evropa exploduje," varoval Hollande podle listu Süddeutsche Zeitung.
Hollande dnes potvrdil svou podporu pro stávajícího předsedu Evropské rady Donalda Tuska, na jehož místo v čele summitů Evropské unie navrhuje polská vláda jiného kandidáta, europoslance Jacka Saryusze-Wolského.
"Před dvěma a půl rokem jsem podpořil Tuskovu kandidaturu. Není důvod, abych tuto podporu nyní stáhl, a to dokonce přesto, že z hlediska politické rovnováhy by měla přijít řada na socialistu. Snažím se ale mít vizi více evropskou než stranickou či národní," řekl Hollande novinářům z významných evropských deníků před dnešním "minisummitem" ve Versailles.
Tam budou lídři Francie, Německa, Itálie a Španělska jednat o budoucnosti EU. A také o nadcházejícím unijním summitu, na kterém se má rozhodnout i o tom, zda Tusk setrvá ve funkci.
Hollande poznamenal, že jedna země nemůže "právně" zabránit jednomu ze svých občanů stanout v čele unijní instituce, protože v tomto případě se bude rozhodovat "kvalifikovanou většinou", a tak "lze vybrat kandidáta, kterého odmítla jeho vlastní země".
Související
Kdo stane v čele francouzské vlády? Spekuluje se i o bývalém prezidentovi
Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
François Hollande , EU (Evropská unie) , Francie , Donald Tusk
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 1 hodinou
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 2 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 4 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 5 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem.
Zdroj: Lucie Podzimková