PŮVODNÍ ZPRÁVA | Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin

Hračkářství Dráčik na svých webových stránkách opět sdílelo text od majitele Dušana Viglaského. Obvinil v něm řadu osob z podpory války na Ukrajině a nedodržování Minských dohod. Jsou to dohody podepsané v roce 2014, respektive druhá z nich o rok později, které měly ukončit válečný konflikt na Donbase. 

Majitel obchodu s hračkami Dráčik Dušan Viglaský na webových stránkách společnosti zveřejnil text ve formě banneru s názvem „Falešní mírotvůrci a váleční štváči“. Obvinil zde státní funkcionáře, úředníky, členy bezpečnostních struktur, vojáky, novináře a aktivity z podpory války na Ukrajině. Napsal, že „jste se nikdy nezasadili o dodržování Minských dohod, nevynaložili jste úsilí k jejich naplnění, nekritizovali a neodsuzovali jejich neplnění a sabotování“.

V textu zdůraznil několik dezinformačních narativů, včetně účelového neplnění Minských dohod bývalou německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Francoisem Hollandem: „Zákeřný západ nikdy neplní dohody. Kroutí se jako had a čeká na vhodnou příležitost, aby uštknul,“ zní z textu.

Pod textem odkázal na svůj blog s názvem „Koncept: Rozmýšlanie o živote“. Je psaný slovensky a nachází se na něm řada článků opakujících dezinformační narativy o tom, že za válku na Ukrajině může Západ nebo že plánoval rozpoutat válku proti Rusku.

EuroZprávy.cz se na aktivitu serveru společnosti Dráčik zeptaly policejního mluvčího Ondřeje Moravčíka. Policie se jimi podle něj v minulosti z úřední povinnosti skutečně zabývala. „Zjištěné závěry nepoukazovaly na to, že by byla naplněna skutková podstata trestného činu. V tomto konkrétním případě lze na základě dlouhodobé zkušenosti konstatovat, že se jedná o vyjádření osobního názoru, který – ač se může komukoliv zdát více či méně problematický – nesplňuje parametry dané trestním zákoníkem ve smyslu naplnění skutkové podstaty nějakého z trestných činů spadajících do kategorie ‚trestné činy z nenávisti‘,“ shrnul.

Dodal, že Policie ČR opakovaně upozorňuje na nepřítomnost pojmu „šíření dezinformací“ v trestním zákoníku. „Nejblíže je skutková podstata trestného činu šíření poplašné zprávy, což však v tomto případě není relevantní,“ vysvětlil Moravčík.

Text prověřili i právníci České obchodní inspekce. „Shodli se na tom, že není v naší kompetenci toto nějak posuzovat, či se vyjadřovat k obsahu prohlášení. Nesouvisí to totiž s prodejem výrobků na uvedeném webu,“ přiblížil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich pro EuroZprávy.cz.

Dráčik Policie ČR Boj proti dezinformacím a fake news fake news válka na Ukrajině Angela Merkelová François Hollande

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy