Paříž – Kandidátka na prezidentku Francie a šéfka Národní Fronty Marine Le Penová ve své kampani bojuje o každý hlas. V Bordeaux apelovala především na mladé Francouze, kterým slíbila větší podporu při studiu i práci. „Volte! Všichni cítíme to, jsme na počátku změny civilizace!“ volala politička před několika stovkami lidí.
Le Penová ve své řeči v Bordeaux například uvedla, že „chce mít jistotu, že mladí Francouzi mohou žít a pracovat ve Francii“. Na mladé voliče cílí i některé své konkrétně body svého programu. Chce například budovat studentské bydlení, zvýšit dávky na bydlení pro osoby mladší 27 let a zavést režim krátkodobých daňových výhod pro podniky, které zaměstnávají lidi mladší 21 let.
Podle průzkumu, o kterém informovalo rádio RTL, téměř čtvrtina voličů ve věku 18 až 24 let má v úmyslu volit právě šéfku krajně pravicové Národní Fronty Le Penovou. Zhruba stejný počet by pak hlas dal nezávislému centristovi Manuelu Macronovi.
Le Penová také kritizovala „divokou globalizaci“, která podle ní ničí francouzský průmysl a vytváří masovou nezaměstnanost. Kvůli ní je prý také Francie „bez kontroly, bez ochrany a bez hranic“. „Pojďme oživit evropskou myšlenku o rozmanitosti evropských národů, které má v historii bohaté kořeny,“ apelovala na své příznivce.
Sama sebe pak politička považuje za „skutečnou alternativu“ tomu, co označuje za „koalicí opozice“. „Za marketingovým úsměvem jednoho [Macrona] a poraženou maskou druhého [Fillona] je úšklebek globalizace, imigrace a EU, kterému odoláváte,“ tvrdí. „Macronova pozitivní diskriminace znamená negativní diskriminaci pro ostatní v jejich vlastní zemi!“ varovala.
Macron vyzval k pozitivní diskriminaci v zaměstnávání, která by měla otevřít dveře komunitě migrantů, kteří by se díky ní měli zapojit do pracovního trhu i do společnosti. Le Penová ale varuje, že to přinese problémy francouzské dělnické třídě.
Kritizovala také média hlavního proudu, která obvinila z toho, že se domlouvají s dalšími kandidáty „Média běsní a vysílají proti nám své jedovaté šípy,“ řekla. „Naši soupeři spojili své síly, znásobili urážky, výhrůžky, pomluvy,“ myslí si.
Podle posledních průzkumů by Le Penová v prvním kole volby, které se bude konat 23. dubna, získala 25 procent, Macron asi o procento více. V druhém kole predikce výrazně favorizují právě nezávislého kandidáta Macrona.
Související
Le Penová a Orbán zahájili právní bitvu s Evropskou unií
Le Pen se chystá kandidovat ve francouzských volbách. I přesto, že nesmí
Marine Le Pen , volby ve Francii , Francie , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 1 hodinou
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 2 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 3 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 5 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 6 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 7 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 12 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
Irsko, Španělsko, Slovinsko a Nizozemsko se rozhodly bojkotovat příští ročník největší nesportovní události na světě, písňové soutěže Eurovize, který se má konat v roce 2026. Tento krok přichází v reakci na to, že Izraeli byla povolena účast v soutěži, ačkoliv řada vysílatelů požadovala jeho vyloučení kvůli pokračující válce v Gaze.
Zdroj: Libor Novák