Londýn - Předčasné parlamentní volby v Británii se budou konat 8. června a i nový průzkum naznačuje, že Konzervativní strana ztrácí voliče. Opoziční labouristy by nyní sice porazila o devět procentních bodů, rozhodné vítězství se ale premiérce Therese Mayové vzdaluje.
Telefonní průzkum společnosti Survation je další z řady průzkumů, které naznačují, že předčasné volby by mohly být o něco vyrovnanější, než se zdálo ještě před několika dny.
Několik průzkumů přisuzuje konzervativcům náskok devět až 13 procentních bodů. Když Myová v dubnu ohlašovala předčasné volby, byl náskok zhruba dvacetiprocentní.
Průzkum Survation přisuzuje konzervativcům 43 procent hlasů, což znamená pokles o pět procentních bodů oproti předchozímu dotazování z 15. května. Labouristy by nyní volilo 34 procent Britů, což naopak značí pětiprocentní nárůst oproti předchozímu týdnu.
Respondenti od labouristů očekávají nejlepší politiku pro starší občany a penzisty, ale také pro mladé lidi a státní zdravotnictví. Konzervativcům zase více věří, pokud jde o hospodářství a vyjednání lepších podmínek brexitu.
Průzkum potvrdil neměnnou podporu Liberálním demokratům a protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), kterým přisuzuje podporu osmi, potažmo čtyř procent.
Související
České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají
Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel
Volby ve Velké Británii , Konzervativní strana (VB) , Labouristická strana (VB) , Theresa Mayová , Jeremy Corbyn , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 2 hodinami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 3 hodinami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 3 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 4 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 5 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 6 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 7 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 7 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 8 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 8 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 9 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 10 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 10 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 11 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 12 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 12 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 13 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 13 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 14 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák