Brusel - Nejen Německo se potýká s problematikou migrace. I v Belgii se snaží přijít na to, jak naložit s uprchlíky, kteří přišli do země a nezřídka neříkají pravdu o své minulosti. Nově hrozí, že budou muset žadatelé o azyl, zaplatit lékařské náklady.
Žadatelé o azyl, kteří přišli do Belgie a oklamali úřady, když tvrdili, že jsou nezletilí, budou muset zaplatit náklady na rentgenové vyšetření, které potvrdí skutečný věk analyzovaných osob.
Počítá s tím návrh zákona, s nímž přišel státní tajemník pro azylovou politiku Theo Francken. Podle deníku La Libre Belgique by měla návrh předložit koaliční Nová vlámská aliance (N-VA).
Jen v loňském roce přišlo do Belgie 1500 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých. Úřad, který se jejich žádostmi zabývá, má možnost v případě pochybností o věku azylantů požádal o lékařské ověření tzv. kostního věku pomocí rentgenových snímků zubů, zápěstí a klíční kosti.
Tomuto testu se loni podrobilo 659 mladistvých žadatelů o azyl, tedy 40 procent ze všech migrantů, kteří tvrdili, že jsou nezletilí. U 180 z nich bylo zjištěno, že o svém věku lhali.
Francken chce proto prosadit zákon, podle kterého by takoví migranti museli zaplatit náklady na sérii rentgenových vyšetření z vlastní kapsy. Řádově se jedná o 200 až 300 eur, tedy zhruba o 5000 až 7500 korun.
Nový plán má i Německo
Německo také chystá nový způsob, jak bojovat s náporem migrantů a lépe zjišťovat jejich minulost. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) dostane pravomoc kontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků, aby mohl ověřit jejich identitu.
Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky bude moci mobilní telefony a další datové nosiče prověřovat, jen když nebude mít jinou možnost, jak totožnost uprchlíků zjistit. Ministr vnitra Thomas de Maiziére už dříve vyjádřil přesvědčení, že jde o přiměřené opatření, a nikoli o nepřijatelný zásah do soukromí, jak tvrdila například opoziční strana Levice.
Do Německa v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu běženců. Řada z nich dorazila bez jakýchkoli dokladů, mobilní telefon s sebou ale často imigranti měli. V takových případech by podle přesvědčení poslanců kontrola mobilních telefonů mohla pomoci k identifikaci uprchlíků nebo alespoň k získání bližších informací o jejich cestě do spolkové republiky.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
před 4 hodinami
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
před 5 hodinami
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
před 6 hodinami
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
před 7 hodinami
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
před 8 hodinami
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
před 8 hodinami
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 9 hodinami
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 10 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 11 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 11 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 12 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 13 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 14 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 15 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 16 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS).
Zdroj: Jan Hrabě