Paříž - Ve 2. kole francouzských parlamentních voleb zvítězilo hnutí Republika v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona se spojeneckou formací MoDem. Média píšou o historických volbác, ale i historické neúčasti voličů. Také připomínají, že Macronova strana nedosáhla až takové převahy, jakou předpovídaly průzkumy.
Republika v pohybu s MoDem mají podle ještě ne konečných výsledků po nedělním, druhém kole voleb více než 340 z 577 parlamentních křesel. Průzkumy předpokládaly, že centristé obsadí kolem 440 křesel.
Odborníci to dnes komentují tak, že voliči nedali prezidentovi pro splnění reformních plánů úplně volnou ruku. "Ale je neoddiskutovatelné, že většinu má. To mu usnadní úkol, ale rovněž zvýší očekávání," napsal komentátor listu Les Echos.
Deník Le Monde upozornil, že se po volbách vymění obsazení 75 procent parlamentních křesel, což je rekord. Ze 577 poslanců zvolených v minulých volbách v roce 2012 do lavic už znovu nezasedne 432 osob. Specialista na ústavní právo Didier Maus řekl, že se volilo "proti všemu, co bylo spojeno s minulým systémem a že se nyní zkusí něco jiného".
"Vítězství pro centristy", nazval svůj materiál k volbám levicový list Libération. Ekonomický list Les Echos doplnil diagram budoucího rozložení sil v parlamentu titulkem "Vítězná sázka". Pravicový deník Le Figaro připomenul pro Macrona stejně úspěšné nedávné prezidentské volby a shrnul to v titulku "Po Elysejském paláci i Národní shromáždění".
Související
Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady
volby ve Francii , Francie , La République en marche (Republika v pohybu). , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
24. května 2026 21:57
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
Počet podezřelých případů nákazy virem Ebola v Demokratické republice Kongo přesáhl hranici devíti set. Tamní ministerstvo komunikace oznámilo, že aktuálně eviduje 904 podezření na toto onemocnění a 119 s tím spojených úmrtí. Nákaza se šíří především ve východní části země, přičemž hlavním ohniskem zůstává provincie Ituri, kde úřady již dříve hlásily stovky nemocných a desítky obětí. Světová zdravotnická organizace sice označila riziko pro samotné Kongo za velmi vysoké, avšak globální nebezpečí rozšíření této nemoci do světa je podle ní stále nízké.
Zdroj: Libor Novák