Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová dnes odsoudila teroristický útok nedaleko mešity ve čtvrti Finsbury Park na severu Londýna. Označila jej za odporný. Vyzdvihla pohotovost policie i duchapřítomnost lidí, kteří pachatele zadrželi.
Muž (48) v noci na dnešek najel dodávkou do skupiny muslimů nedaleko velké mešity na severu Londýna. Na místě zůstalo ležet deset zraněných a jeden mrtvý, i když policie zatím neví, zda jeho úmrtí souvisí s útokem. Už před činem totiž podle ní dostával první pomoc.
Muž, který dodávkou najel do davu, jednal podle ministerské předsedkyně sám. Útokem chtěl podle ní zničit svobody, které sjednocují Británii. "Jednou z těchto svobod je i svoboda vyznání," uvedla Mayová.
Na místě činu byla podle ní během jedné minuty a během osmi minut označila čin za teroristický. Mayová tak odmítla kritiku některých muslimů, že se úřady zdráhaly, na rozdíl od jiných předchozích atentátů v Británii, hned od počátku hovořit o terorismu.
Čin, který se odehrál kolem 01:20 SELČ, britská policie podle ministryně vnitra Amber Ruddové od počátku vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání teroristického činu. Případ převzala protiteroristická jednotka. Podle britského koordinátora boje proti terorismu Neila Basua nese útok všechny známky teroristického činu.
Související
Brit z nenávisti najel do muslimů, jednoho zabil. Odsedí si doživotí
Muž, který loni najel do skupiny muslimů, byl usvědčen z vraždy
Auto vjelo do chodců před londýnskou mešitou (19.6.2017) , Theresa Mayová , Velká Británie , Londýn
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
před 58 minutami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 1 hodinou
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 2 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 3 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 4 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 5 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 6 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 6 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 7 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 8 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 9 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 10 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
Společnosti Merck a Moderna zaznamenaly zásadní úspěch ve třetí fázi klinického testování své experimentální personalizované vakcíny proti rakovině. Podle výsledků zveřejněných v časopisu Nature přípravek v kombinaci s imunoterapií Keytruda výrazně prodlužuje dobu, po kterou pacienti žijí bez návratu melanomu, a zároveň snižuje riziko vzniku vzdálených metastáz. Reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat a akcie obou farmaceutických firem prudce posílily.
Zdroj: Libor Novák