Paříž - Francouzská banka BNP Paribas čelí žalobě, že během genocidy v Rwandě v roce 1994 schválila převod peněz z konta svého klienta - rwandské centrální banky - na konto obchodníka se zbraněmi. A to navzdory zbrojnímu embargu, které na Rwandu uvalila OSN.
Organizace Sherpa, CPCR (Společenství občanských stran za Rwandu) a Ibuka France viní BNP Paribas z podílu na genocidě, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.
Plukovník Theoneste Bagosora z kmene Hutu se s obchodníkem se zbraněmi podle žalujících organizací 17. června 1994 domluvil na koupi 80 tun zbraní. Částka se podle organizací rovnala 1,3 milionu dolarů (29,9 milionu Kč). Zásilka dorazila přes Kongo do rwandského města Gisenyi. OSN přitom o měsíc dříve na Rwandu uvalila zbrojní embargo.
BNP Paribas Reuters v emailu sdělila, že se o žalobě dozvěděla prostřednictvím médií, ale zatím nemá dostatek informací, aby se mohla k situaci vyjádřit.
Během rwandské genocidy zmasakrovali radikální Hutuové za pouhých 100 dní od dubna do července 1994 na 800.000 menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutuů. Zabito bylo podle odhadů na 20 procent obyvatel země a asi 70 procent rwandských Tutsiů. Francie měla v době masakru úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvénala Habyarimanu z kmene Hutu, jehož vražda 6. dubna 1994 masové vraždění rozpoutala.
Sedmdesátiletý Bogosora byl odsouzen k 35letému vězení za zločiny proti lidskosti během genocidy v Rwandě.
Související
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl
Rwanda , banka BNP Paribas , zbraně , genocida , Francie
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 1 hodinou
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 2 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 3 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 3 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 4 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 5 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 6 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
Americký prezident Donald Trump tentokrát v jedné věci se svým projevem neuspěl. Nepodařilo se mu uklidnit trhy s ropou či akciemi. Investoři zjevně přestávají důvěřovat jeho slovům, že válečný konflikt s Íránem brzy skončí.
Zdroj: Lucie Podzimková