Vídeň - Rakousko hledá náhradu za dosluhující podzvukové proudové letouny Saab 105, které používá k výcviku i k ostraze vzdušného prostoru a které budou ze služby vyřazeny do roku 2020. Ve hře jsou dle agentury APA i české stroje L-159, za favorita jsou ovšem považovány spíše italské letouny M-345 či M-346.
Rakouský korespondent mezinárodního vojenského magazínu Jane's Defence Weekly Georg Mader považuje náhradu strojů Saab 105 za palčivou otázku, neboť letadla v armádě už dosluhují. Do služby je Rakousko zařadilo v roce 1970 a v současné době jich provozuje 28.
I vzhledem k tomu, že rakouští piloti stíhaček Eurofighter podstoupili výcvik na letounech M-345 nebo M-346, jsou italské stroje považovány za ideální volbu. Vedle toho prý ale Vídeň uvažuje také o českých L-159 či o britských cvičných letadlech Hawk.
Rakousko také stojí před rozhodnutím o budoucnosti svých nadzvukových vzdušných sil. Ještě tento měsíc by rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil měl oznámit, zda se Vídeň rozhodne zůstat u stávajících letadel Eurofighter, nebo je nahradí jinými stíhačkami. V takovém případě podle Madera připadají v úvahu pouze švédské stroje Gripen a americké letouny F-16.
Související
V Rakousku pátrají po ruském špiónovi, prý úkoloval plukovníka
I 70 let po válce nacházejí Rakušané ročně desítky tun munice
Rakouská armáda , Rakousko , L-159 , Česká republika , Eurofighter Typhoon , letadla, letectví
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.
Zdroj: Libor Novák