I 70 let po válce nacházejí Rakušané ročně desítky tun munice

I více než sedmdesát let po konci druhé světové válce nachází rakouská armáda ročně desítky tun nevybuchlé munice. Loni pyrotechnici našli a zneškodnili 35,3 tuny válečného materiálu, o pět tun více než v roce 2017, informovalo rakouské ministerstvo obrany.

Vojáci rakouské armády nachází pravidelně dělostřeleckou munici, ruční granáty i letecké pumy. Jen z řek a potoků vytáhli loni 9,7 tun válečného materiálu.

Nejčastěji zasahují pyrotechnici ve spolkové zemi Dolní Rakousy, která hraničí s Jihomoravským a Jihočeským krajem. Nejméně často naopak zneškodňují munici z Vorarlberska na západě země, které zůstalo na rozdíl právě od Dolních Rakous bojů za druhé světové války z větší části ušetřeno.

Pracovat ale musí vojenští pyrotechnici i ve vysokohorských oblastech - například v Alpách na hranici s Itálií. Tady ovšem nacházejí především munici z první světové války - jen loni jí bylo 370 kilogramů.

Rakousko bylo jako součást nacistického Německa v posledních týdnech druhé světové války místem těžkých bojů. Z východu do země na jaře 1945 pronikla Rudá armáda, která svedla bitvu o Vídeň. Z jihu postupovali Britové a ze západu Američané a Francouzi. Během celé války byla také řada rakouských měst bombardována.

Související

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

Více souvisejících

Rakousko II. světová válka munice Rakouská armáda Policie Rakousko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy