Paříž - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes zúčastnil piety na stadionu Vel d'Hiv u francouzské metropole, odkud před 75 lety nacisté deportovali do vyhlazovacích táborů tisíce Židů. Francouzský prezident Emmanuel Macronpo jednání s Netanjahuem vyzval k obnovení mírových jednání s Palestinci.
Podobné události se předseda izraelské vlády zúčastnil vůbec poprvé. "Pozvání připomenout si (deportaci) společně ruku v ruce je velmi, velmi silné gesto. Je potvrzením dlouhého a pevného přátelství mezi Izraelem a Francií," řekl premiér.
V červenci roku 1942 na velodromu Vel d'Hiv nacisté shromáždili 13.152 Židů. Holokaust přežila jen necelá stovka z nich. Francouzský prezident Emmanuel Macron, stejně jako v roce 1995 jeden z jeho předchůdců Jacques Chirac, uznal plnou odpovědnost Francie za tento čin.
"Byla to skutečně Francie, která tuto akci provedla," řekl prezident. "Jistě to nebyl francouzský národ, ale tehdejší francouzská vláda, tehdejší úřady," připomněl Macron odpovědnost kolaborantské vichistické vlády.
Proti příjezdu Netanjahua do Francie dnes demonstrovali propalestinští aktivisté, kteří kritizovali osídlovací politiku židovského státu a blokádu Pásma Gazy.
Izraelsko-palestinské mírové rozhovory jsou přerušeny od roku 2014. Jednou z hlavních překážek dohody je výstavba židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, který by měl být podle původních plánů spolu s Pásmem Gazy součástí nezávislé Palestiny. Minulý měsíc Izrael zahájil výstavbu první nové židovské osady za 25 let na Západní břehu Jordánu.
"Francie je připravena podpořit veškeré diplomatické úsilí v řešení izraelsko-palestinského konfliktu," řekl Macron později dnes na tiskové konferenci v Paříži. Ujistil také, že Francie zůstává "ostražitá" ohledně dohody s Íránem o kontroverzním jaderném programu Teheránu.
"Sdílíme stejné přání po mírumilovném Blízkém východě," uvedl Netanjahu, aniž se zmínil o případném obnovení mírových rozhovorů. Netanjahu také varoval před vzestupem extremistických sil, které "se snaží zničit nejen Židy, ale samozřejmě i židovský stát". Upozornil, že radikální islamisté se snaží zničit jak Západ, tak Izrael, a proto "jim musíme čelit společně".
Související
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
Benjamin Netanjahu , Emmanuel Macron , holocaust , Francie , II. světová válka , palestina
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 1 hodinou
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 1 hodinou
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 2 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 3 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 4 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 4 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 5 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 6 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 6 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 7 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 8 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 9 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 10 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 10 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 10 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 19 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 19 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
Maďarsko prožilo historický zvrat, který definitivně ukončil dlouholetou éru Viktora Orbána. Podle aktuálních výsledků zvítězila opoziční strana Tisza s tak drtivým náskokem, že v parlamentu získá ústavní dvoutřetinovou většinu. Lídr vítězné strany Péter Magyar vystoupil se zásadním projevem na budapešťském náměstí Batthyány, kde ho vítaly tisíce nadšených příznivců.
Zdroj: Libor Novák